Przepływowe ogrzewcze wody – jak działają i kiedy warto się na nie zdecydować?

Stały dostęp do ciepłej wody jest niezbędny w każdym gospodarstwie domowym. W sytuacji, kiedy nie jest ona dostarczana przez miejską sieć ciepłowniczą, należy więc znaleźć inne rozwiązanie. Jak sprawdzi się w tej sytuacji przepływowy ogrzewacz wody? Poznaj sposób działania i zastosowanie urządzenia.

Przepływowy ogrzewacz wody – co to za urządzenie?

Przepływowy ogrzewacz wody to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na podgrzanie wody. Jak wskazuje już sama nazwa, urządzenie podgrzewa wodę w momencie jej przepływu, odbywa się to więc natychmiast po odkręceniu kranu. Jak to wygląda? Woda jest przepuszczana przez wymiennik ciepła, który na bieżąco podgrzewa ją do ustalonej temperatury.

W zależności od wybranego modelu podgrzewacz może być zasilany przez energię elektryczną lub gaz. W drugim z wymienionych przypadków konieczne jest jednak posiadanie instalacji gazowej (ze względów bezpieczeństwa wymagana jest także doskonała wentylacja).

Ile punktów poboru wody obsługuje ogrzewacz przepływowy? Tutaj również masz do wyboru różne typy urządzeń. Ogrzewacze mogą być bowiem jednopunktowe (dostarczają ciepłą wodę do jednego, określonego punktu, jak np. zlew w łazience) lub wielopunktowe (zapewniają podgrzewanie wody w kilku punktach jednocześnie).

Zalety przepływowych ogrzewaczy wody

Posiadając przepływowy ogrzewacz, nie musisz czekać, aż woda osiągnie odpowiednią temperaturę. To ogromne udogodnienie oraz oszczędność, którą docenisz przy codziennym użytkowaniu. Jakie jeszcze zalety posiada takie urządzenie? Korzyści to m.in.:

  • niższe zużycie wody – podgrzewa ją na bieżąco,
  • oszczędność energii elektrycznej – pobiera energię wyłącznie w momencie przepływu wody,
  • ekologiczność – nie grzeje wody na zapas, co redukuje jej marnotrawienie,
  • wszechstronność – urządzenie zamontujesz w mieszkaniu, domu lub domku letniskowym,
  • wysoki komfort – nie wymaga ciągłej kontroli lub obsługi,
  • niska awaryjność – długa żywotność zmniejsza w dalszej perspektywie koszty użytkowania.

Ogrzewacz przepływowy nie zajmuje wiele miejsca, dzięki czemu zainstalujesz go, nawet jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią. To także ogromna swoboda i poczucie bezpieczeństwa: nie martwisz się o wyczerpanie zasobów, a ciepła woda jest dla Ciebie dostępna zawsze, kiedy jej tylko potrzebujesz.

Ogrzewacz przepływowy czy bojler – co jest lepsze?

Szukając sposobu na podgrzewanie wody, wiele osób staje przed dylematem, co wybrać: bojler (ogrzewacz pojemnościowy) czy ogrzewacz przepływowy. Pierwsze z wymienionych rozwiązań wymaga dużej ilości miejsca. Aby się na niego zdecydować, musisz więc dysponować pomieszczeniem gospodarczym. Trzeba też przygotować się na długi czas oczekiwania, aż medium dotrze do punktu poboru, co jest mało wygodne i zwiększa zużycie wody.

Ogrzewacz przepływowy redukuje problemy, których może przysparzać bojler. Podgrzewa tylko tyle wody, ile potrzebujesz w danym momencie, co przekłada się na niskie straty. Niewielkie gabaryty oraz minimalistyczny design sprawiają zaś, że nie zaburzy wystroju wnętrza.

Jak wybrać odpowiedni ogrzewacz przepływowy?

Kiedy już zdecydujesz się na przepływowy ogrzewacz, musisz też sprawdzić, który jego typ będzie dla Ciebie odpowiedni. Jedną z istotniejszych kwestii jest metoda sterowania. Jakie warianty masz do wyboru?

  • ogrzewacze hydrauliczne – natężenie przepływu wody reguluje temperaturę, im wolniej więc leci, tym będzie cieplejsza,
  • ogrzewacze elektroniczne – system dostosowuje temperaturę w wybranym zakresie i utrzymuje ją na stałym poziomie, dlatego nie wpływa na nią siła strumienia.

Urządzenia mogą być też wyposażone w inteligentne funkcje, takie jak m.in. cyfrowe nastawianie temperatury, zdalne sterowanie oraz wbudowany system diagnostyczny.

Ogrzewacz przepływowy – Twój sposób na ciepłą wodę

Przepływowy ogrzewacz wody to komfortowy sposób na stały dostęp do ciepłej wody. Będzie doskonałym wyborem dla osób, które cenią ekonomiczne, ekologiczne oraz bezproblemowe rozwiązania. Zastanawiasz się nad tym, gdzie znajdziesz urządzenie idealnie spełniające Twoje wymagania? Podgrzewacz wody od Stiebel Eltron będzie doskonałym wyborem. Wśród dostępnych propozycji, są ogrzewacze hydrauliczne i elektronicznie o zaawansowanych technologicznie funkcjach. Kompaktowe urządzenia zainstalujesz w dowolnym miejscu, a trwałość komponentów zapewni wieloletnie użytkowanie.