Ceny mieszkań w Bielsku-Białej: 9 217 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Bielsku-Białej - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Bielsku-Białej wyniosła 9 217 zł/m² w ostatnich 12 miesiącach. To o 315 zł/m², czyli 3,5% więcej wobec średniej z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują przy tym rynek zróżnicowany: o budżecie zakupu decydują zarówno lokalizacja i metraż, jak i wybór między mieszkaniem nowym a używanym.

Redakcja bielskonews.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Bielsku-Białej: najważniejsze liczby

  • 9 217 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 315 zł/m², czyli 3,5% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
  • 7 694-10 763 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 455 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 51 m² - mediana powierzchni kupowanego lokalu.
  • 10 769 zł/m² - poziom na osiedlu Kamienica.

Infografika: ceny mieszkań w Bielsku-Białej
Infografika: ceny mieszkań w Bielsku-Białej

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)10 375
wtórny8 282

10 375 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 8 282 zł/m² na wtórnym. Premia deweloperska wynosiła 25,3%. Przy porównywaniu budżetów znaczenie ma również zakres prac potrzebnych przed zamieszkaniem, nie tylko cena wpisana do aktu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)10 231
35-45 m² (małe 2-pok.)9 416
45-55 m² (2-pok.)9 101
55-70 m² (3-pok.)9 590
70-90 m² (duże 3-4 pok.)8 832
90-120 m² (największe)7 474

10 231 zł/m² kosztował metr w lokalach o powierzchni 25-35 m², a 7 474 zł/m² w segmencie 90-120 m². Mniejszy lokal może pozostawać dostępniejszy kwotowo mimo wyższej stawki jednostkowej. Zależność nie jest jednak liniowa: segment 55-70 m² osiągał 9 590 zł/m².

Ceny wg metrażu - Bielsko-Biała
Ceny wg metrażu - Bielsko-Biała

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

10 769 zł/m² na osiedlu Kamienica to najwyższa mediana w prezentowanym porównaniu. Na przeciwnym końcu zestawienia znajduje się osiedle Aleksandrowice z poziomem 6 138 zł/m². Poniższy wykaz pokazuje także położenie pozostałych części miasta.

Osiedlezł/m² (oba rynki)
Kamienica10 769
Słonecznego10 176
Stare Bielsko10 069
Beskidzkiego9 860
Mikuszowice Śląskie9 121
Śródmieście Bielsko8 851
Bielsko Południe8 818
Złote Łany8 747
Górne Przedmieście8 473
Biała Wschód8 047
Komorowice Krakowskie7 902
Grunwaldzkiego7 638

Mapa cen mieszkań - Bielsko-Biała
Mapa cen mieszkań - Bielsko-Biała

Ceny wg części miasta - Bielsko-Biała
Ceny wg części miasta - Bielsko-Biała

Osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego. Te same części miasta liczone wyłącznie dla mieszkań od dewelopera i wyłącznie dla mieszkań używanych; kreska oznacza, że w rejestrze zabrakło transakcji danego rynku w tej części miasta.

Osiedlepierwotny zł/m²wtórny zł/m²
Beskidzkiego10 5198 230
Wapienica10 0907 492
Stare Bielsko10 07510 038
Leszczyny12 672 *7 942
Słonecznego11 304 *9 482
Mieszka I10 960 *7 817
Kamienica10 939 *10 729
Mikuszowice Śląskie10 891 *8 531
Biała Północ9 259-
Śródmieście Bielsko-8 883
Bielsko Południe-8 818
Złote Łany-8 731
Biała Wschód-8 047
Komorowice Krakowskie-7 967

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Bielsko-Biała
Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Bielsko-Biała

Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Bielsko-Biała
Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Bielsko-Biała

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wśród ulic najczęściej pojawiających się w obrocie mediana wynosiła:

  • 10 033 zł/m² przy ul. Muszlowa;
  • 10 637 zł/m² przy ul. Sternicza;
  • 10 542 zł/m² przy ul. Filarowa.

11 097 zł/m² osiągała ul. Biwakowa. Lokalizacja pozwala więc doprecyzować budżet znacznie lepiej niż sama mediana miejska.

Codziennie nowe informacje z Bielska-Białej publikujemy na bielskonews.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na bielskonews.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 455 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi około 9 100 zł; zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania. Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 3 186 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej - 300 zł. Taksę można negocjować. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT, bez PCC.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

4 484 zł/m² wynosił poziom wyjściowy w 2019 r., wobec obecnych 9 217 zł/m². Historia cen pokazuje wzrost o 106%, przy średnim tempie 10,8% rocznie. Wykres pozwala osadzić aktualną zmianę w dłuższym trendzie.

Trend cen - Bielsko-Biała
Trend cen - Bielsko-Biała

Bielsko-Biała na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 875 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. Bielsko-Biała przewyższa ją o 2 342 zł/m².

Bielsko-Biała wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 8 421 zł/m²; rok wcześniej było to 7 502 zł/m², co oznacza wzrost o 12,3%.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Bielsko-Biała-9 217-
Czechowice-Dziedzice11 km7 123-22,7%
Szczyrk13 km14 681+59,3%
Kęty14 km5 974-35,2%
Żywiec17 km7 045-23,6%

2 094 zł/m², czyli 22,7% mniej płacono w Czechowicach-Dziedzicach. Alternatywę lokalizacyjną warto zestawić z kosztami dojazdów.

Komentarz analityczny

315 zł/m², czyli 3,5% wzrostu wobec średniej z 2025 r. oznacza kontynuację zwyżki, lecz w tempie niższym od historycznych 10,8% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy zatem od horyzontu: długoterminowe podwojenie poziomu nie oznacza równie szybkich zmian obecnie.

6,3% wyniósł wzrost cen mieszkań w Polsce rok do roku w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Z kolei oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło we wrześniu 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r.). Koszt finansowania pozostaje kanałem wpływającym na dostępny budżet nabywców.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu poprawi się, może podtrzymywać popyt; jeśli oferta mieszkań będzie rosła szybciej od zainteresowania zakupem, zwiększy przestrzeń negocjacyjną. Twarda prognoza kierunku nie jest tu uzasadniona: znaczenie będzie miała relacja popytu do podaży w konkretnych lokalizacjach.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Bielsku-Białej?

Mediana wynosi 9 217 zł/m², a połowa transakcji mieściła się w przedziale 7 694-10 763 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Bielsku-Białej rosną, czy spadają?

Rosną: poziom jest o 315 zł/m², czyli 3,5% wyższy od średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W prezentowanym porównaniu to odpowiednio osiedle Kamienica z medianą 10 769 zł/m² i osiedle Aleksandrowice z 6 138 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Bielsku-Białej?

Dla 25-35 m² mediana wynosi 10 231 zł/m², a dla 35-45 m² - 9 416 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: 10 375 zł/m² wobec 8 282 zł/m², czyli o 25,3% więcej.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 836 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 23 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (319 transakcji) i wtórny (517); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Przypisanie adresów do osiedli oparto na urzędowych wykazach ulic jednostek pomocniczych miasta.

Stan danych: 2026-09-23; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dla osiedla Aleksandrowice wykorzystano okres od 2019 r., dlatego zestawienie nie jest jednolite czasowo. Dane GUS pochodzą z tego samego rejestru, ale są publikowane kwartalnie i z opóźnieniem; najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024. Stanowią tło, nie świeższą wersję raportu. Krajowa dynamika rok do roku i lokalna zmiana wobec średniej rocznej mają odmienne podstawy porównania.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły