Ceny mieszkań w Czechowicach-Dziedzicach: 7 123 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Czechowicach-Dziedzicach - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: 7 123 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Czechowicach-Dziedzicach z ostatnich 12 miesięcy. To o 239 zł/m², czyli 3,5%, więcej niż średnia z 2025 r. Raport pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Dla kupującego równie ważne jak wynik całego miasta są różnice między lokalizacjami i metrażami.

Redakcja bielskonews.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Czechowicach-Dziedzicach: najważniejsze liczby

  • 7 123 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 239 zł/m², czyli 3,5% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
  • 6 123-8 448 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 349 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 47 m² - mediana powierzchni kupowanego lokalu.
  • 9 149 zł/m² - wynik dla rejonu Czechowice Dolne, najwyższy w prezentowanym zestawieniu.

Cena całego lokalu i stawka za metr odpowiadają na różne pytania. Pierwsza określa potrzebny budżet, druga pozwala porównywać mieszkania o różnej powierzchni.

Infografika: ceny mieszkań w Czechowicach-Dziedzicach
Infografika: ceny mieszkań w Czechowicach-Dziedzicach

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)6 922
wtórny7 214

6 922 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 7 214 zł/m² na wtórnym oznacza, że mieszkania deweloperskie były o 4,0% tańsze. Nie wystąpiła więc typowa premia za nowy lokal. Na taki układ cen może wpływać struktura sprzedaży: lokalizacja inwestycji, powierzchnia mieszkań i standard budynków.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)7 631
35-45 m² (małe 2-pok.)8 116
45-55 m² (2-pok.)7 236
55-70 m² (3-pok.)6 526
70-90 m² (duże 3-4 pok.)6 431
90-120 m² (największe)6 942

8 116 zł/m² osiągnęły mieszkania o powierzchni 35-45 m², najdroższe w przeliczeniu na metr. Kawalerki kosztowały 7 631 zł/m², a lokale 70-90 m² - 6 431 zł/m². Mniejsza powierzchnia ogranicza całkowity budżet zakupu, co może podtrzymywać popyt mimo wyższej stawki jednostkowej. Zależność nie jest jednak liniowa: w największym segmencie cena metra ponownie rośnie.

Ceny wg metrażu - Czechowice-Dziedzice
Ceny wg metrażu - Czechowice-Dziedzice

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

9 149 zł/m² w rejonie Czechowice Dolne wyznacza górny poziom zestawienia. Kolejne miejsca zajmują rejony Brzeziny i Centrum. Dla rejonu Czechowice Górne odnotowano 5 790 zł/m²; różnica względem rejonu Czechowice Dolne wynosi 58%.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Czechowice Dolne9 149
Brzeziny8 316
Centrum7 945
Renardowice7 592
Kępa7 453 *
Żebracz7 077
Północ6 905
Podkępie6 579
Pasieki6 573 *
Lesisko6 448
Tomaszówka6 277 *
Kolonia6 214

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Czechowice-Dziedzice
Mapa cen mieszkań - Czechowice-Dziedzice

Ceny wg części miasta - Czechowice-Dziedzice
Ceny wg części miasta - Czechowice-Dziedzice

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 349 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 6 980 zł. Zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania. Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 664 zł z VAT, podlegająca negocjacjom, oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT, a PCC co do zasady nie występuje.

Najświeższe wiadomości z Bielska-Białej czekają na stronie głównej bielskonews.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 5 581 zł/m² w 2022 r. do 7 123 zł/m² obecnie. Łączna zmiana wyniosła 28%, a średnioroczne tempo 6,3%. Wykres pozwala umieścić aktualny poziom w dłuższej perspektywie, zamiast oceniać rynek wyłącznie przez ostatnią zmianę.

Trend cen - Czechowice-Dziedzice
Trend cen - Czechowice-Dziedzice

Czechowice-Dziedzice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 875 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. Wynik Czechowic-Dziedzic jest o 248 zł/m² wyższy.

Powiat bielski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 203 zł/m²; rok wcześniej było to 7 576 zł/m², co oznacza spadek o 18,1%. W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 6 395 zł/m², czyli o 192 zł więcej niż mediana powiatu.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Czechowice-Dziedzice-7 123-
Bielsko-Biała11 km9 217+29,4%
Brzeszcze14 km5 644-20,8%
Kęty15 km5 974-16,1%
Skoczów19 km7 452+4,6%

W Bielsku-Białej metr kosztował o 2 094 zł, czyli 29,4%, więcej. Niższe ceny odnotowano w Brzeszczach i Kętach.

Komentarz analityczny

239 zł/m², czyli 3,5% wzrostu, wskazuje na dalszy ruch cen w górę, ale wolniejszy niż średnioroczne 6,3% od 2022 r. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od przyjętego horyzontu.

W Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Lokalny rynek również notuje wzrost, choć krajowy wskaźnik opisuje inną relację okresów.

5,98% wynosiło we wrześniu średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych (NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Koszt finansowania przekłada się na dostępny budżet: jeżeli ogranicza zdolność kredytową, kupujący mogą wybierać mniejsze lokale lub tańsze lokalizacje.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania się poprawi, może wspierać popyt; jeśli równocześnie wzrośnie oferta, presja cenowa może pozostać ograniczona. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Czechowicach-Dziedzicach?

Mediana wynosi 7 123 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 6 123-8 448 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Czechowicach-Dziedzicach rosną, czy spadają?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy jest o 239 zł/m², czyli 3,5%, wyższa niż średnia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W prezentowanym porównaniu najwyższy wynik ma rejon Czechowice Dolne: 9 149 zł/m². Dla rejonu Czechowice Górne odnotowano 5 790 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Czechowicach-Dziedzicach?

Mediana dla kawalerek 25-35 m² wynosi 7 631 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 8 116 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Nie: mediana rynku pierwotnego wynosi 6 922 zł/m² wobec 7 214 zł/m² na wtórnym, czyli jest o 4,0% niższa.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 153 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 listopada 2025 do 8 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (28 transakcji) i wtórny (123); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-09-08; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Wynik rejonu Czechowice Górne obejmuje dane od 2019 r., a nie wyłącznie ostatnie 12 miesięcy. Dane GUS dla powiatu obejmują również gminy wiejskie i dotyczą IV kw. 2024, dlatego stanowią tło historyczne, nie bieżący odpowiednik wyniku miasta.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły