Komu zlecić demontaż lub montaż konstrukcji?

Zarówno montaż, jak i demontaż różnego rodzaju konstrukcji nie jest zadaniem prostym, które jest w stanie wykonać każda firma. Niezbędny jest odpowiedni nakład sił i materiałów, dopasowany do danej inwestycji. Liczy się tutaj doświadczenie, odpowiedni sprzęt, a także wykwalifikowani pracownicy. Demontaż konstrukcji zwykle dotyczy obiektów tymczasowych oraz konstrukcji wykorzystywanych do prac na wysokości. Do jego przeprowadzenia niezbędna jest znajomość technik, które były wykorzystywane podczas montażu. Komu zatem warto powierzyć tego typu zadanie?

Demontaż lub montaż konstrukcji – kto się nim zajmuje?

Demontaż i montaż konstrukcji dotyczy różnego rodzaju obiektów. Mogą to być rusztowania oraz inne obiekty budowlane, w tym domy jednorodzinne. W przypadku tych ostatnich, rozbiórkę lub położenie np. poszycia nowego dachu zleca się zwykle dekarzowi, który jest specjalistą w tej dziedzinie. Jeśli chodzi o konstrukcję nośną, to zajmuje się nią cieśla lub monter. W przypadku większych budynków lub konstrukcji konieczne jest wynajęcie specjalistycznej firmy. Montaż konstrukcji to robota dla firm jak Steigerteam.pl, które zatrudniają doświadczonych w swoim fachu specjalistów.

Na czym polega demontaż konstrukcji?

Jak już wspominaliśmy, bardzo często demontowane są szkielety tymczasowych obiektów oraz różnego rodzaju konstrukcje, w tym magazyny, hale, linie produkcyjne oraz linie przemysłowe technologiczne, a także konstrukcje budowlane. Dużą trudność w procesie demontażu może sprawiać rozpoznanie metod wykorzystanych do osadzenia konstrukcji, czy połączeń, jakie zostały wykorzystane podczas montażu. Znaczenia ma również wysokość konstrukcji, która ma zostać rozebrana. W przypadku wysokich budynków konieczne jest zastosowanie specjalnego sprzętu, w tym maszyn wyposażonych w szczęki do cięcia stali.

Montaż konstrukcji – co warto wiedzieć?

Montaż konstrukcji to przede wszystkim prace na wysokości, gdyż polega on na wybudowaniu odpowiedniego stelaża, który posłuży do wykonywania dalszych prac wysokościowych. Tego typu zlecenie może obejmować także montaż linii produkcyjnej, czy hali. Niezbędne do tego celu są specjalne maszyny, takie jak ruchome podesty przejezdne. Firma, która zostaje zatrudniona do wykonania takiej pracy, powinna posiadać specjalne uprawnienia. Najlepiej, jeśli w swojej ofercie ma również usługi alpinistyczne, w tym specjalistyczne usługi wysokościowe wykonywane w systemie linowym.

Niezwykle ważne jest zachowanie podczas prac montażowych wszelkich norm bezpieczeństwa. Szukając odpowiedniego wykonawcy, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on takie certyfikaty, jak IRATA, SPRAT, czy UDT. Ceny takich usług wielkości inwestycji i tego, jak bardzo jest ona skomplikowana, w związku z czym większość firm przeprowadza indywidualną wycenę dla każdego zlecenia.