Czy Beskidy nadają się na wycieczki szkolne?

Wycieczki szkolne to wspaniały sposób na integrację młodzieży. Kilkudniowy lub nawet znacznie krótszy wypad w góry może być świetnym pomysłem. Poniżej przedstawiamy, dlaczego warto jechać w Beskidy na wycieczkę szkolną, i co robić podczas takiej wyprawy.

Gdzie jechać w Beskidy?

Beskidy to grupa pasm górskich, należąca do łańcucha Karpat. Znajduje się tutaj jedenaście parków narodowych, a same Beskidy dzielą się na Zachodnie, Środkowe, Wschodnie i Połonińskie. Niewątpliwie najmocniej uczęszczany jest Beskid Zachodni, a w nim Beskid Śląski i Żywiecki. Nie znajdziemy tutaj wysokich gór, a dobrze zorganizowana infrastruktura sprzyjać będzie osobom, które nie są wytrawnymi wędrowcami.

Beskid Śląski i Żywiecki to doskonałe tereny do eksplorowania dla dzieci i młodzieży. Pełną wrażeń wycieczkę szkolną w Beskidy możesz zlecić specjalistom, którzy mają ogromne doświadczeniu w organizacji tego typu wypraw. W przypadku kilkudniowego wyjazdu dobrze jest urozmaicić nieco czas i przeplatać całodniowe wycieczki wypadami do różnych miejsc, takich choćby jak parki linowe. Tego typu atrakcje zapewnią dzieciom zabawę na najwyższym poziomie, a także pozwolą zmierzyć się z wieloma wyzwaniami.

W Beskidzie Śląskim warto na pewno pojechać do Wisły czy Istebnej; Beskid Żywiecki to natomiast Jezioro Żywiec, czy miejscowości takie jak Rycerka, Rajcza, czy Ujsoły, które są świetną bazą wypadową w zachodnią część tego rejonu.

Co robić w Beskidach?

Beskidy to piękne góry, oferujące zarówno ciekawe szczyty górskie, jak i rozległe połoniny i łąki. Beskid Mały, Śląski i Żywiecki naznaczone są rozwiniętą infrastrukturą, a na szlakach górskich często znajdują się różnego rodzaju schroniska czy bacówki. Pierwszym, co przychodzi na myśl w kontekście pytania z nagłówka, jest więc po prostu wędrowanie. Dobrym pomysłem jest pokonywanie niewielkich odcinków od bazy do bazy i nocowanie każdego dnia w innej bacówce czy schronisku.

Piękne są także Beskidy Środkowe, zwłaszcza Beskid Niski. Nie znajdziemy tutaj rozległych wzniesień, za to rozległe przestrzenie, opuszczone wsie i pozostałości po kulturze łemkowskiej gwarantują niesamowitą atmosferę. Jadąc z wycieczką szkolną w Beskid Niski, na pewno będziemy musieli zahaczyć o liczne muzea i pięknie zachowane cerkwie, których w tym rejonie nie brakuje.

Oczywiście, jak już zostało wspomniane, każdą wycieczkę warto urozmaicać nieco bardziej „cywilizowanymi” rozrywkami, takimi jak parki rozrywki, wizyta na basenie, czy też ściance wspinaczkowej – warto jednak wcześniej sprawdzić, co dane miejsce ma do zaoferowania.

Wycieczka szkolna w Beskidach – czy to dobry pomysł?

Jeśli szkoła, z którą planujesz wyjazd, mieści się na południu Polski, Beskidy to strzał w dziesiątkę. Większość atrakcyjnych lokalizacji jest do osiągnięcia nawet na jednodniowej szkolnej wycieczce, a bliskość przyrody na pewno zrekompensuje Wam codzienne przebywanie w mieście. W Beskidy jeździ wiele osób z całego kraju – są to bardzo ciekawe góry, które oferują piękną przyrodę i folklor. Warto skorzystać z tego bogactwa i zaplanować pełną wrażeń wyprawę, która na długo pozostanie w sercach naszych podopiecznych.