Kilka faktów o naturalnych kosmetykach

Naturalne kosmetyki na półkach wielu sklepów już nikogo nie dziwią i spore grono osób, które do tej pory było sceptyczne pod względem ich skuteczności, dzisiaj na co dzień korzysta z tego typu produktów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skuteczności tego typu kosmetyków to zobacz tutaj Z pewnością kosmetyki naturalne to nie chwilowa moda i będzie nam towarzyszyć przez długi czas, warto więc dowiedzieć się więcej o tym fenomenie.

Lata siedemdziesiąte – początki kosmetyków naturalnych

Pierwsze wzmianki o naturalnych kosmetykach można znaleźć nawet w Biblii. Mimo tego, że nawet już w starożytności próbowano na szeroką skalę stosować różnego rodzaju kosmetyki naturalne, to prawdziwym przełomem pod tym względem są lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. Kosmetyk naturalny musiał spełniać dwie zasadnicze cechy: nie być testowanym na zwierzętach oraz nie posiadać w swym składzie środków niebezpiecznych zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Lata osiemdziesiąte przyniosły więcej zmian i presji na producentach kosmetyków. Priorytetem było dbanie o środowisko naturalne i wiele różnego rodzaju organizacji o podłożu ekologicznym zyskiwało na popularności. Z pewnością kosmetyki naturalne w takich czasach były dość kosztowne i zwykle dostępne tylko dla elity, więc dopiero wsparcie innych organizacji spowodowało, że naturalne produkty stały się bardziej dostępne i były do kupienia w większej różnorodności.

Trwałość naturalnych kosmetyków

Skoro naturalne, to z pewnością mniej trwałe – to fałszywe przekonanie funkcjonujące szczególnie wśród osób, które zawiodły się na skuteczności naturalnych kosmetyków. Jeśli naturalne to wcale nie oznacza, że nie mogą posiadać żadnych konserwantów. Na przykład kosmetyki, które bazują na wodzie posiadają odpowiednią ilość łagodnych konserwantów, które pozwalają dłużej utrzymać ich trwałość. Nie ma jednak pod tym względem żadnych obaw – muszą to być specjalne konserwanty, które są dopuszczone do stosowania w tego typu kosmetykach. Warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden fakt – zdarzają się kosmetyki, które zupełnie nie zawierają żadnych konserwantów, ale zwykle posiadają krótki termin ważności do użytku.

Cena kosmetyków naturalnych

Sporo mówi się o dość dużej rozbieżności cen praktycznie tych samych kosmetyków naturalnych. Część z nich z uwagi na dobrą markę posiada nieznacznie zawyżoną cenę i uważna osoba będzie w stanie znaleźć tańszą i tak samo skuteczną alternatywę. Faktem jest natomiast to, że kosmetyki naturalne o podobnym działaniu są zwykle droższe od tych, które spotkamy w popularnych drogeriach. Mimo to różnica w cenach zwykle nie jest na tyle duża, aby całkowicie zrezygnować z ich zakupu. Na uwagę zasługuje również fakt, że coraz większa liczba producentów stara się konkurować cenowo, więc z czasem różnica będzie coraz mniej widoczna.