Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Autogaz Śląsk oferuje wachlarz usług związanych z montażem oraz serwisem samochodowych instalacji gazowych LPG do różnego rodzaju silników.

Rodzaje zbiorników autogazu

Zbiornik gazu jest jednym z podstawowych elementów instalacji gazowej i służy do przechowywana paliwa do zasilania pojazdu w formie płynnej. Wykonany jest z wysokiej jakości stali, grubości minimum 3 mm, o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Każdy zbiornik LPG poddawany jest testom wytrzymałościowym i zaopatrzony jest w certyfikat. Certyfikaty na zbiorniki zazwyczaj gwarantują sprawdzoną szczelność i wytrzymałość na10 lat. Zbiornik standardowo jest również wyposażony w kołnierz, do którego mocowany jest osprzęt zbiornika. Ze względu na bezpieczeństwo zbiorniki są wypełniane maksymalnie gazem w 80 %. Zbiornik gazu dobiera się do rozmiaru wnęki bagażnika. Zbiorniki gazowe występują w wielu różnych rozmiarach i produkowane są przez wiele różnych firm na całym świecie, jednak do wyboru mamy zasadniczo dwa rodzaje zbiorników w kształcie walca i w kształcie koła zapasowego, dostępne w wielu typach i rozmiarach:

  • toroidalny wewnętrzny i zewnętrzny – pierwszy zastępujący koło zapasowe pojazdu we wnęce bagażnika, drugi zastępujący koło zapasowe powieszone pod wnęka bagażnika,
  • cylindryczne inaczej walcowe – możliwe do zamontowania we wnęce bagażnika, w którym nie ma wnęki na koło zapasowe lub jest za mała do zamontowania zbiornika innego typu.

Zbiorniki torioidalne

Zbiornik toroidalny LPG w kształcie koła to najczęściej stosowany rodzaj zbiornika, który można spotkać zarówno w samochodach osobowych jak i dostawczych. Zaleta tego typu zbiorników jest fakt, że można je zamontować w miejscu koła zapasowego w podłodze bagażnika lub pod spodem samochodu. Umieszczenie go we wnęce koła zapasowego nie powoduje zasadniczej zmiany funkcjonalności bagażnika. Można z powodzeniem wykorzystywać pełne właściwości przestrzeni ładunkowej samochodu, również po rozłożeniu tylnych siedzeń. Wiele samochodów ma koło zapasowe podwieszone pod podwoziem. Jeśli tylko są możliwości techniczne można zamontować zbiornik pod spodem samochodu. Ze względu na swoja konstrukcję, zbiorniki toroidalne mają stosunkowo małą pojemność, co powoduje, że zasięg samochodu na gazie jest mniejszy niż na benzynie. Jednak mniejszy zasięg na gazie nie jest problemem, ponieważ dobrze rozwinięta sieć stacji LPG gwarantuje swobodne podróżowanie, a gdy zabraknie gazu, zawsze mamy do dyspozycji benzynę.

rodzaje zbiorników Autogazu

Zbiorniki cylindryczne

Zbiorniki tego rodzaju najczęściej montowane są za oparciami tylnej kanapy w poprzek auta. W zależności od wymiarów zbiornika, może on zajmować całą szerokość między nadkolami lub tylko część, pozostawiając tym samym możliwość przewożenia długich elementów po złożeniu tylnego oparcia. Można go również umieszczać wzdłuż auta, po lewej lub po prawej stronie. Po położeniu tylnych oparć taki sposób jego zamocowania pozwala na korzystanie z większej przestrzeni ładunkowej pojazdu. Rozwiązanie to było najczęściej stosowane, w momencie gdy nie było jeszcze dostępnych zbiorników toroidalnych. Jednak montaż zbiornika walcowego wzdłuż pojazdu po jednej stronie bagażnika, powoduje jego nierównomierne obciążenie. Może to negatywnie wpływać na właściwości jezdne samochodu i na trwałość elementów zawieszenia. Zbiornik walcowy może być też montowany pod samochodem, o ile konstrukcja auta na to pozwala.

Instalacja gazowa to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie kosztu eksploatacji samochodu, który wiąże się z koniecznością zamontowania dodatkowego zbiornika, do którego będzie można zatankować gaz. Taka modyfikacja zazwyczaj powoduje obniżenie walorów użytkowych i estetycznych pojazdu. Dlatego zbiorniki LPG występują w wielu wariantach, dzięki czemu bez trudu kupimy model dostosowany do danego pojazdu i indywidualnych oczekiwań. Ma to znaczenie dla eksploatacji samochodu, ponieważ wpływa na ilość przejechanych kilometrów i funkcjonalność bagażnika. Dużo osób zwraca również uwagę na walory estetyczne, dlatego zanim oddamy samochód do warsztatu, warto rozważyć wszystkie opcje.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.