Działka na terenie miasta Warszawa, a za miedzą przysłowiowy Kargul? Nic nie psuje relacji sąsiedzkich tak, jak źle wytyczone granice działki, dlatego – nawet jeśli jesteś właścicielem tego skrawka ziemi od lat – upewnij się, że umieszczone na terenie działki przez uprawnionego do tego geodetę znaki graniczne mają się dobrze. Nie zostały przesunięte, uszkodzone lub zniszczone. A jeśli tak, koniecznie poproś o pomoc geodetę. Geodeta Warszawa z pewnością rozwiąże problem z „odświeżeniem” przebiegu granicy między działkami.

A co jeśli granice działek są sporne?

Stawiając płot przypadkowo zagrabiłeś dwa palce ziemi sąsiada? Żadne z was się nie zorientowało, ale po latach sąsiad sprzedał działkę i nowy właściciel szaleje? Takie sytuacje zdarzają się częściej niż myślisz. Na szczęście pomóc może geodeta, który:

  • jeśli nie spór nie rozgorzał jeszcze na dobre, a nowy sąsiad jest wstanie zrozumieć, że płot stanął na jego części działki w wyniku pomyłki może sporządzić protokół graniczny; w protokole granicznym określa się granicę miedzy działkami w oparciu o trwałe znaki i ślady graniczne, mapy oraz inne dokumenty, a jeśli te okazują się niewystarczające, także w oparciu o zgodne oświadczenie stron. Protokół jest podstawą do wydania odpowiednio przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta decyzji o rozgraniczeniu.
  • jeśli spór trwa w najlepsze, a Ty szukasz na strychu powojennego karabinu może starać się nakłonić strony do zawarcia ugody, w ramach której określone zostaną granice.

A co jeśli na ugodę nie ma szans?

Jeśli spór o przysłowiowe dwa palce (aluzja do filmu „Sami Swoi”) nie ma szans na polubowne zakończenie, a geodeta na podstawie trwałych znaków i śladów granicznych, map oraz innych dokumentów nie ma podstaw do sporządzenia protokołu granicznego, na podstawie którego mogłaby być wydana stosowna decyzja administracyjna, sprawa trafia do sądu. Warto przy tym zauważyć, że w każdej chwili do sądu może się zwrócić każdy z właścicieli nieruchomości niezadowolony z treści decyzji.

wytyczanie granicy działki przez geodetę w Warszawie

Wytyczanie granic działek

Nieco inaczej sprawy mają się z wytyczaniem granic nowych działek, które powstają np. w wyniku podziału jednej dużej działki na kilka mniejszych. Właściciel działki decydując się na sprzedaż mniejszych parceli powinien poprosić o pomoc uprawnionego geodetę, który w oparciu o wyniki pomiarów oraz mapy, a także wolę właściciela w zakresie podziału działki dokona wyznaczenia granic, a co za tym idzie umieści w narożnikach nowopowstałych działek tzw. kamienie geodezyjne. Kamienie geodezyjne służą wytyczaniu granic działek. Są to najczęściej sześcienne kamienne klocki, które na stałe wkopuje się w ziemię (lub wmurowuje) w miejscach wyznaczających narożniki działki. W przypadku działek o nieregularnych kształtach kamienie wkopuje się tak, aby ich połączenie liniami odwzorowało kształt działki widoczny na mapie.

Odtwarzanie granic działki

Ostatnim problemem, jaki mogą nam przysporzyć granice działki to ich brak, a właściwie brak kamieni geodezyjnych, które wyznaczają granice naszych włości. W praktyce wielu właścicieli działek nie dochodzi i nie docieka granic swoich działek dopóki oni lub ich sąsiedzi nie decydują się na sprzedaż działki. To właśnie zakup działki jest momentem, który rodzi najwięcej pytań o przebieg granicy pomiędzy działkami… Jeśli ty lub twój sąsiad planujecie sprzedaż działki warto przespacerować się po parceli i poszukać kamieni geodezyjnych nim zrobi to przyszły nabywca. Może się bowiem okazać, że w wyniku pomyłki płot nadmiernie nachodzi na działkę sąsiada lub granice działek są praktycznie nie do odtworzenia, bo z jakiś powodów kamienie graniczne zostały zniszczone lub usunięte. Wówczas warto skorzystać z pomocy geodety, który w oparciu o zastane znaki graniczne oraz mapy będzie mógł przywrócić działkom ich pierwotne granice, a nas uchronić przed ewentualnymi sporami z nowymi sąsiadami.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.