Policja Bielsko-Biała: Świeć przykładem w Gminie Kozy
Dzielnicowi z Posterunku Policji w Kozach włączyli się w akcję pn. Świeć Przykładem — Noś Odblaski. W niedzielę policjanci rozmawiali z mieszkańcami Kóz wracającymi z kościoła i uświadamiali ich, jak ważne jest, aby być po zmroku widocznym na drodze. Każdy dostał opaskę odblaskową zakupioną ze środków Urzędu Gminy Kozy. Zachęcamy wszystkich, aby na drodze świecili przykładem, im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.
Stawką nie są tutaj jednak jedynie, nawet najsurowsze mandaty. Stawką jest życie pieszego! Dlatego apelujemy, aby odblaski nosić ze sobą zawsze i wszędzie, także w obszarze zabudowanym, na terenie miasta. Nie tylko po zmierzchu, ale zawsze, gdy jest np. deszczowo lub mglisto. Świeć przykładem — zawsze!
Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.
Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).
Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.
Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej, bielsko.slaska.policja.gov.pl/, bielsko.slaska.policja.gov.pl/ka2/informacje/wiadomosci/274925,Swiec-przykladem-w-Gminie-Kozy.html
Ostatnie Artykuły

Granice w sieci wybrzmiały mocno. W Bielsku-Białej padł ważny sygnał

W Bielsku-Białej rusza Unplug Festiwal i stawia na książki oraz uważność

Austria–Land znów w Bielsku-Białej. Szkolny finał z ważną stawką

Nowy blok w Komorowicach. 28 mieszkań i podziemny parking coraz bliżej

Małe drużyny, wielkie emocje - Żaki Rządzą wracają na stadion

Włókniarski dzień w Starej Fabryce. Będzie historia, kino i żywe wspomnienia

WLOT NA STADION w deszczu też zagra - stadion nie zmienia planu

Beskidzkie warsztaty i pasterskie dźwięki opanują chorzowski skansen

Bielsko-Biała stawia na młodych - program, który oddaje im głos

Młodzi spotterzy pokazali lotnictwo z góry i z bliska

Komorowickie Panienki od Bielska wracają z cienia wojennej historii

Przesądy sprzed wieków poruszyły spotkanie w Kubiszówce w Bielsku-Białej

Beskidzki folklor wybrzmi w radiowej Dwójce przed TKB

Stadion Miejski zagra dla dziewczyn - piłkarska akcja już w piątek
Przydatne dane teleadresowe
- Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej - kontakt, godziny, usługi online
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bielsku-Białej - kontakt, godziny, zgłoszenia
- Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej - kontakt, godziny, informacje
- Komunikacja Beskidzka S.A. w Bielsku-Białej - kontakt, bilety, parking i usługi
- Książnica Beskidzka - Filia Osiedle Wojska Polskiego w Bielsku-Białej
- Parafia Ewangelicko-Augsburska w Starym Bielsku - kontakt, godziny kancelarii, nabożeństwa
