Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Chłodzenie powietrza poprzez urządzenia klimatyzacyjne wiąże się z ciągłą wymianą i oczyszczaniem powietrza. Właśnie poprzez to – z biegiem czasu w urządzeniu będzie zbierał się bród i inne zanieczyszczenia, co z kolei może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, lub po prostu uszkodzenia urządzenia. Jak powinno wyglądać prawidłowe serwisowanie i jak często je wykonywać?

Prawidłowy serwis urządzenia

Urządzenia klimatyzacyjne są nowoczesnymi instalacjami technologicznymi, których nieprawidłowe działanie może bezpośrednio powodować problemu zdrowotne u użytkowników, lub po prostu mogą spowodować straty materialne związane z popsuciem sprzętu itp.

Oznaką konieczności dokonania przeglądu serwisowego na pewno będzie nieprzyjemna woń wydobywająca się z klimatyzatora. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że mamy do czynienia z pleśnią lub wirusem. W układach klimatyzacyjnych najczęściej spotyka się Gronkowiec Złocisty, Pałeczka ropy błękitnej czy Legionella pneumophila. Zakażenia tymi bakteriami mogą być nawet śmiertelne – dlatego niezwykle ważny jest regularny serwis klimatyzacji.

Konserwacji powinny podlegać przede wszystkim wymienniki ciepła, przez które powietrze przechodzi w pierwszej kolejności. Głównie jest to filtr. Najczęściej spotyka się go w formie wielokrotnego użytku. Jego czyszczenie czy wymiana jest niezwykle prosta i możemy tego dokonać w domowych warunkach. Powinniśmy tutaj używać bieżącej wody np. z dodatkiem mydła. Kolejnym elementem niezwykle bardzo narażonym na rozwój bakterii i grzybów jest taca skroplin. Wysoka temperatura i wilgoć są idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów. Tacę skroplin należy bardzo dokładnie wymyć środkiem grzybobójczym. Dezynfekcję parownika rozpoczynamy od samej góry – stopniowo spłukując wymiennik po sam dół odpowiednim preparatem. W kwestii szczegółów warto na pewno zapytać tych specjalistów od klimatyzacji w Poznaniu.

Kolejnym elementem wymagającym konserwacji jest wentylator nadmuchowy parownika. Nie jest to jednak regułą, gdyż spotyka się wentylatory, które po latach użytkowania są w jak najlepszej kondycji. Warto mieć to po prostu na oku!

Skraplacz umiejscowiony w jednostce zewnętrznej również podatny jest na wszelki zanieczyszczenia typu piasek czy kurz. Jego zapchanie może prowadzić do znacznie głośniejszej pracy, mniej wydajnej. W skrajnych przypadkach urządzenie może ulec znacznemu zniszczeniu i skutecznie skróci swoją żywotność.

Odpowiednie preparaty

Hurtownie proponują mnóstwo rozwiązań jeżeli chodzi o wszelakiego rodzaju detergenty. Aktualnie możesz zakupić środki o działaniu dezynfekującym, odtłuszczającym, czyszczącym, bakteriobójczym, pleśniobójczym i wiele innych. Pamiętaj, aby używać tych środków zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak wygląda serwisowanie klimatyzacji domowej?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.