W miejscowości Hutki-Kanki odbyły się Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Na starcie stanęło ponad 300 zawodników reprezentujących służby mundurowe z całego kraju. Bielską komendę reprezentowali 3 policjanci z wydziału prewencji na czele z zastępcą naczelnika podinsp. Marcinem Bębenkiem. I tym razem nie zawiódł „policjant z żelaza”. Asp. Dawid Stwora wywalczył wysoką II pozycję w swojej kategorii wiekowej.

Mistrzostwa w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi na stałe wpisały się w Centralny Kalendarz Imprez Sportowo-Rekreacyjnych Policji. Komendant Główny Policji objął je honorowym patronatem. Nadrzędnym celem zawodów jest uczczenie pamięci sierżanta Grzegorza Załogi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony podczas wykonywania czynności służbowych. Przed zawodami sportowymi Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł.insp. Mariusz Krzystyniak wspólnie z kierownictwem komend powiatowych w Zawierciu i Będzinie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobie sierż. Grzegorza Załogi. Wszyscy biorący udział w mistrzostwach minutą ciszy oddali hołd poległym na służbie.

Do zawodów zgłosiło się ponad 300 zawodników, reprezentujących jednostki policji z całego kraju, Straż Miejską, Straż Graniczną i Lasy Państwowe. Poza służbami mundurowymi, w biegu rywalizowały także reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych o profilach mundurowych oraz zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej. W tegorocznym biegu udział wziął także Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Mariusz Krzystyniak.

Bielską komendę reprezentowali 3 policjanci z wydziału prewencji na czele z zastępcą naczelnika podinsp. Marcinem Bębenkiem. I tym razem nie zawiódł „policjant z żelaza”. Asp. Dawid Stwora wywalczył wysokie 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Mł.asp. Wojciech Gwizdała uplasował się na 26 miejscu, natomiast podinsp. Marcin Bębenek zajął 93 pozycję.

Tradycyjnie zawodnicy biegali na terenie duktów leśnych w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi w miejscowości Hutki – Kanki w gminie Łazy. Do dyspozycji uczestników była kuchnia polowa z przygotowanym gorącym posiłkiem. Każdy mógł też sprawdzić swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy i wypróbować działanie alkogogli symulujących widzenie w stanie nietrzeźwości. Na przygotowanym przez Wydział Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach stoisku udzielano także wszelkich informacji o procedurach rekrutacji do Policji. Zawody uświetnił występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Organizatorem biegu był Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy w Łazach oraz Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego w Katowicach.

Nagrody zwycięzcom oraz wyróżnionym zawodnikom wręczali: Zastępca Dyrektora Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Głównej Policji nadkom. Dorota Cyma-Końska, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji mł.insp. Mariusz Krzystyniak, Wiceprzewodniczący NSZZP Województwa Śląskiego asp.szt. Jacek Bryła, Burmistrz Łaz – Maciej Kaczyński oraz Henryk Załoga - ojciec zastrzelonego policjanta.

W kategorii drużynowej szkół ponadgimnazjalnych o profilu mundurowym, zwyciężyli uczniowie VII Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu. W klasyfikacji drużynowej służb mundurowych, pierwsze miejsce zajęli przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W tej kategorii najlepszym zawodnikiem był Łukasz Oślizło z KMP w Katowicach, a najlepszą zawodniczką Patrycja Bosiak z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Pełne wyniki zawodów można zobaczyć na stronie datasport.pl.

Źródło: KWP Katowice