Przy SP 31 powstanie rabata i jagodnik. Szkoła zyska zielony park

Przy SP 31 powstanie rabata i jagodnik. Szkoła zyska zielony park

FOT. UM Bielsko-Biała

Wokół Szkoły Podstawowej nr 31 w Bielsku-Białej ma przybyć zieleni, która nie będzie tylko ozdobą. W planie są kwitnące byliny, jagodnik, domki dla owadów i budki lęgowe, czyli przestrzeń, która ma łączyć naukę z odpoczynkiem. To kolejny etap działań Klubu Gaja, od lat zamieniającego szkolne tereny w miejsca bardziej przyjazne przyrodzie. W tle jest też szerszy zamysł – ogród, z którego skorzystają uczniowie, ale też osoby szukające kawałka spokojniejszego miejsca przy szkole.

  • Meszna pokazała, jak szkolny ogród może mówić o Beskidzie Śląskim
  • Przy SP 31 pojawi się rabata, jagodnik i miejsce na oddech
  • Dziesięć ogrodów i tysiące roślin składają się na większy plan

Meszna pokazała, jak szkolny ogród może mówić o Beskidzie Śląskim

W Mesznej najpierw był pomysł, potem rozmowy z dyrekcją i nauczycielami, a dopiero później konkretna praca w ziemi. Przy tamtejszej szkole posadzono rośliny typowe dla Beskidu Śląskiego – takie, które mają pokazać dzieciom, jak wygląda miejscowa przyroda bez szkolnych skrótów i podręcznikowych plansz.

Podczas wydarzenia edukacyjnego, które odbyło się 8 maja, uczniowie i edukatorzy wspólnie sadzili drzewa, krzewy, paprocie i byliny. Wokół szkoły mają przypominać o buczynie, jaworzynie i borze świerkowym, a przy okazji stać się żywym materiałem do lekcji biologii i ekologii. Zbudowano też schronienia dla zapylaczy, co dla szkolnego ogrodu ma znaczenie bardzo konkretne – nie kończy się on na rabacie, tylko staje się małym ekosystemem.

“Mówiliśmy o tym, dlaczego tak ważne jest, aby w naszym otoczeniu sadzić gatunki rodzime, wytrzymałe na suszę” – powiedziała Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

W praktyce chodzi o rośliny, które lepiej znoszą coraz trudniejsze warunki pogodowe, wymagają mniej wody i dają cień, pożywienie oraz schronienie ptakom, owadom i drobnym zwierzętom. To właśnie taki ogród ma sens także po zakończeniu warsztatów – rośnie razem ze szkołą, a nie tylko na potrzeby jednego wydarzenia.

Przy SP 31 pojawi się rabata, jagodnik i miejsce na oddech

W Bielsku-Białej prace zaplanowano na 22 maja od godz. 10.00. Wspólnie z miastem Klub Gaja ma założyć przy Szkole Podstawowej nr 31 kwitnącą rabatę bylin i jagodnik z porzeczkami oraz agrestem. To nie będzie wyłącznie szkolny zakątek, lecz część większego parku, który ma powstawać wokół szkoły.

Taki układ przestrzeni daje więcej niż ładny widok zza okna. Z jednej strony wzbogaca otoczenie o rośliny miododajne i owocujące, z drugiej – wprowadza do szkolnego krajobrazu miejsce do obserwacji przyrody, odpoczynku i spokojniejszej rekreacji. Dodatkowe domki dla owadów zapylających oraz budki lęgowe dla ptaków mają domknąć ten plan i wzmocnić bioróżnorodność w miejscu, które dotąd było przede wszystkim szkolnym terenem.

Projekt wpisuje się też w opowieść o Bielsku-Białej jako Polskiej Stolicy Kultury 2026. W tym ujęciu kultura nie kończy się na scenie czy wystawie – obejmuje również troskę o przestrzeń wspólną, o zieleń i o codzienne warunki życia wokół szkół.

Dziesięć ogrodów i tysiące roślin składają się na większy plan

Działania w Mesznej i przy SP 31 to część projektu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024–2026”, realizowanego przez Klub Gaja przy wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro. To program rozpisany na lata, a nie jednorazowa akcja z łopatą do zdjęcia. Od 2022 roku organizacja założyła już 10 ogrodów przy przedszkolach, szkołach i placówkach rehabilitacji.

Z tych działań wyrosły już tysiące nowych nasadzeń i dziesiątki małych schronień dla zwierząt. Wspólnie z dziećmi, młodzieżą, rodzicami i mieszkańcami posadzono 3 252 rośliny, a także zbudowano 86 schronień dla dzikich zwierząt – od domków dla ptaków po miejsca dla wiewiórek, nietoperzy, jeży i owadów. W projektach uczestniczyły placówki z różnych części kraju, od Bystrej i Bestwiny po Warszawę, Sosnowiec , Zabrze czy Stronie Śląskie.

“Zakładanie ogrodów czy parków służy nie tylko przyrodzie, ale w szczególności społecznościom szkolnym i mieszkańcom” – podkreśla Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

Na cały program przeznaczono 300 tys. zł ze środków Fundacji Drzewo i Jutro. W Bielsku-Białej ta suma przekłada się na coś bardzo namacalnego – zieloną przestrzeń przy szkole, która ma uczyć, dawać cień i z czasem stać się jednym z tych miejsc, które po prostu dobrze służą ludziom.

na podstawie: Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Bielsko-Biała). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.