ZSSiO w Bielsku-Białej wygrał robota edukacyjnego ASTORINO i zdobył voucher na szkolenie

2 min czytania
ZSSiO w Bielsku-Białej wygrał robota edukacyjnego ASTORINO i zdobył voucher na szkolenie

Szkoła z Bielska-Białej wzbogaciła pracownię o robota edukacyjnego i bezpłatne szkolenie, które pomogą rozwijać praktyczne zajęcia z automatyki i robotyki. Uroczyste wręczenie odbyło się podczas październikowego spotkania w Krakowie, gdzie przedstawiciele placówki zaprezentowali swoje osiągnięcia i ofertę kształcenia. To efekt wieloletniej współpracy szkoły z przemysłem oraz programu wspierającego edukację techniczną.

  • Jak przebiegała ceremonia w ASTOR Robotics Center
  • Co to oznacza dla Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej

Jak przebiegała ceremonia w ASTOR Robotics Center

Podczas spotkania w ASTOR Robotics Center w Krakowie, które odbyło się 9 października, goście mieli okazję obejrzeć showroom firmy i poznać założenia programu Roboty do szkół. W programie znalazła się prezentacja poświęcona samej inicjatywie oraz przegląd działań firmy Astor sp. z o.o..

Prezentację reprezentującą bielską placówkę poprowadzili dyrektor Janusz Berek oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych Arkadiusz Pietrzyk. Opowiadali o ofercie edukacyjnej szkoły, o dotychczasowej współpracy z firmą Astor oraz o bazie dydaktycznej wykorzystywanej na kierunkach technik automatyk i technik robotyk. Punktem kulminacyjnym było oficjalne wręczenie robota ASTORINO wraz z voucherem na szkolenie z jego programowania.

Obok bielskiej szkoły wśród laureatów wymieniono placówki z innych miast: Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu (edycja lipiec 2025), Zespół Szkół Edukacji Technicznej w Łodzi (edycja sierpień 2025) oraz dodatkowe wyróżnienie przyznane Zespołowi Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim. Dla ZSSiO przyznano nagrodę za edycję czerwiec 2025.

Co to oznacza dla Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej

Dla Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej dodatkowy robot i szkolenie to realne wzmocnienie praktycznych zajęć. Współpraca z firmą Astor sp. z o.o. sięga podpisanej umowy 26 marca 2019 r., kiedy to przedsiębiorstwo objęło patronatem kierunek technik automatyk. Z czasem partnerstwo rozszerzyło się i dziś firma sprawuje patronat nad kierunkami technik automatyk, automatyk oraz technik robotyk.

Jak informuje szkoła, nowy sprzęt ma trafić do pracowni wykorzystywanych w nauce automatyki i robotyki, a szkolenie z programowania pozwoli nauczycielom i uczniom lepiej wykorzystać możliwości robota w projektach edukacyjnych. Program Roboty do szkół opisany jest przez organizatorów jako inicjatywa łącząca biznes z edukacją i wspierająca rozwój umiejętności technicznych młodzieży.

Zdobyte narzędzia i doświadczenia mają ułatwić prowadzenie zajęć warsztatowych i projektowych, co przekłada się na praktyczne przygotowanie uczniów do pracy w branżach związanych z automatyką i mechatroniką. Jak podkreślają przedstawiciele szkoły, to kolejny etap budowy oferty, która ma odpowiadać wymaganiom miejscowego rynku pracy.

na podstawie: Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Autor: krystian