Język angielski dla seniorów – czy warto się uczyć?

Znajomość języka angielskiego otwiera wiele możliwości. Ułatwia komunikację na całym świecie, umożliwia czytanie książek i oglądanie filmów oraz seriali w oryginalnym języku, pozwala na zaspokojenie ciekawości świata. Warto więc wziąć pod uwagę naukę języka obcego niezależnie od wieku.

Nigdy nie jest za późno na naukę

Przejście na emeryturę kojarzy się wielu osobom z bezczynnym siedzeniem w domu. Wielu seniorów jednak przeżywa obecnie drugą młodość, dzięki możliwościom, jakie daje im dzisiejszy otwarty świat i dostęp do wielu materiałów – także bez wychodzenia z domu. Seniorzy dysponują większą ilością czasu wolnego, dzięki czemu mogą lepiej zorganizować swój czas i poświęcić go na pasje i hobby.

Każdy język obcy da się opanować niezależnie od wieku. Wystarczy odpowiednie podejście do tego tematu, motywacja oraz regularność. Senior nie musi spieszyć się z nauką języka obcego – nie uczy się przecież do egzaminów w szkole czy na uczelni. Może więc lepiej zorganizować swój czas na naukę i nie zniechęcać się niepowodzeniami. Nauka języka nie jest bowiem w takiej sytuacji obowiązkiem – tylko przyjemnością.

Senior, a nauka języka obcego

Motywacja seniorów do nauki języka obcego jest więc zazwyczaj zupełnie inna niż w przypadku uczniów oraz studentów. Celem takiej nauki może być wyjazd na zagraniczną wycieczkę lub możliwość konwersacji w obcym języku z dalszą rodziną. Taka motywacja powoduje, że senior ma chęć, ochotę i energię do nauki języka. Nauka języka obcego jest też fantastycznym treningiem dla mózgu.

Warto postawić na najbardziej uniwersalny język na świecie – czyli angielski. Bardzo ważne jest jednak to, aby w prawidłowy sposób podejść do nauki języka angielskiego. Z pewnością najbardziej przydatne będzie swobodne porozumiewanie się w tym języku. Wymowa jest istotna, jednak dużo ważniejsze jest posiadanie bogatego zasobu słownictwa.

Dla wielu osób najbardziej skomplikowana w tym języku jest gramatyka. Wbrew pozorom jednak przy odpowiednim podejściu do tego tematu można ją spokojnie opanować. Takie kwestie jak rzeczowniki angielskie policzalne i niepoliczalne nie muszą spędzać snu z powiek. Wiele aspektów gramatycznych jest zupełnie logicznych – wystarczy zapamiętać formuły z nimi związane.

Metody nauki angielskiego dla seniorów

Możliwości nauki języka angielskiego dla seniorów jest wiele. Najpopularniejszą formą są kursy językowe, które odbywają się w formie stacjonarnej oraz zdalnej. Takie kursy językowe są zazwyczaj dostosowane do konkretnych grup wiekowych, co pozwala między innymi na odpowiednie tempo nauki. Odbywa się ona w małych grupach, dzięki czemu kursanci mają więcej możliwości bezpośredniego kontaktu z prowadzącym.

Wiele instytucji organizuje także bezpłatne kursy językowe dla seniorów. Są to najróżniejsze centra kultury oraz regionalne ośrodki, w których kursy dofinansowywane są z funduszy lokalnych oraz unijnych. Dzięki uczestnictwu w takich kursach senior może także poznać wielu nowych znajomych. To świetna motywacja do wyjścia z domu i integracji z osobami w podobnym wieku.