Nauka języka angielskiego dla dzieci i młodzieży

Język angielski jest obecnie traktowany jako uniwersalny język na całym świecie. Znając angielski, można porozumieć się z ludźmi z wielu krajów. Ułatwia podróżowanie, a jego znajomość jest obowiązkowa na wielu stanowiskach pracy. Kiedy więc rozpocząć jego naukę?

Język angielski u najmłodszych

Mózg dziecka szybciej chłonie informacje niż mózg osoby dorosłej. Dziecko w inny sposób przyswaja nowe informacje i dźwięki – są one jednak dla niego odczuwalne jako naturalne, dlatego już od początku życia malucha powinniśmy wdrażać naukę pierwszego języka obcego. Najlepszym wyborem będzie język angielski ze względu na jego wszechstronne zastosowanie na całym świecie.

Przede wszystkim maluchy lepiej radzą sobie z opanowaniem nowych dźwięków. Nie tylko zapamiętują je, ale też potrafią bezbłędnie je powtórzyć. Dzieje się tak, ponieważ małe dzieci mają bardziej elastyczny aparat mowy, dzięki czemu łatwiej przyswajają akcenty oraz intonacje. Nauka języka obcego u maluchów pozytywnie wpływa też na rozwój umysłowy. Wspomaga kreatywność i ułatwia dalszy proces nauki – także innych języków.

Język angielski w szkole podstawowej

W obecnych czasach w większości szkół język angielski nauczany jest już od pierwszej klasy. Na początku nauki w szkole najważniejsze jest osłuchanie z brzmieniem danego języka. Dzięki temu wypowiadanie pierwszych słów oraz zdań w języku obcym przyjdzie dziecku zupełnie naturalnie. Jest to skuteczna metoda, gdyż w ten sam sposób każdy człowiek uczy się swojego języka ojczystego.

W kolejnych klasach szkoły podstawowej systematycznie wprowadzana jest także gramatyka, bez której to znajomości nie da się poprawnie porozumiewać. Na zakończenie szkoły podstawowej przeprowadzany jest obowiązkowy egzamin ósmoklasisty, a jeden z obowiązkowych przedmiotów na tym egzaminie to właśnie język angielski. Egzamin ten obejmuje wiele zagadnień między innymi takich jak Future Simple vs. Present Continuous. Poprawne zastosowanie tych czasów z pewnością przyda się też na co dzień.

Język angielski w szkole średniej

Podstawowym językiem obcym nauczanym w liceum i technikum jest właśnie język angielski. Podczas zajęć w szkole średniej młodzież doskonali umiejętności czytania, pisania oraz komunikacji w języku obcym. Takie umiejętności z pewnością przydadzą się podczas zdawania egzaminu dojrzałości, jakim jest egzamin maturalny. Matura z języka obcego jest obowiązkowa i składa się z części pisemnej oraz ustnej. Egzamin pisemny można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Szkoły średnie oferują także możliwość nauki drugiego języka obcego. W zależności od profilu szkoły oraz klasy może to być język niemiecki, rosyjski, francuski lub hiszpański. W wielu szkołach można także wybrać grupę na odpowiednim poziomie znajomości tego języka. Znajomość dodatkowego języka obcego otwiera przed uczniem wiele nowych możliwości. Nie tylko ułatwia komunikację, ale też zwiększa szanse na zatrudnienie lub podjęcie studiów – nie tylko za granicą.