Znamy już zwycięzców wojewódzkich eliminacji XIII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”, które miały odbyły się w dniach od 5-6 września 2023 roku, nad którymi patronat objął Wojewoda Śląski. Wśród rywalizujących w zawodach policjantów nie zabrakło funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej w Bielsku-Białej, którzy zaprezentowali swoje umiejętności plasując się w czołówce. Asp. Sztab. Mariusz Tomaszczyk zajął II-miejsce w klasyfikacji na najlepszego kierownika rewiru dzielnicowych.

Dzielnicowy jest ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. Nazywany jest policjantem pierwszego kontaktu. Dzisiaj zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XIII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Organizatorem zawodów był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a zmagania zawodników oceniali mundurowi z prewencji, instruktorzy strzelań policyjnych oraz policyjni psychologowie. Głównym sędzią zawodów była Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podinsp. Katarzyna Wesołowska. Eliminacje na szczeblu wojewódzkim objął swoim patronatem Wojewoda Śląski.

Pierwszego dnia uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi podczas specjalnie zaaranżowanych scenek. Zadaniem dzielnicowego było przyjęcie interesanta, który zgłosił się do policjanta pierwszego kontaktu ze swoimi problemami. Po jego wysłuchaniu mundurowy ma podjąć stosowne w ramach swoich kompetencji działania i zaoferować zgłaszającemu odpowiedni tryb postępowania. Szczególnie istotne były m.in. aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, stworzenie przyjaznej atmosfery dla osoby zgłaszającej i wskazanie możliwych rozwiązań zgodnie z kompetencjami Policji. Drugim wyzwaniem tego dnia był sprawdzian umiejętności strzeleckich. Ta część konkursu wymagała od mundurowych nie tylko celnego oka. Ważne było również m.in. odpowiednie zachowanie bezpośrednio przed, jak i po zakończeniu strzelania, a także przyjęta postawa strzelecka. A wszystko to pod czujnym okiem policyjnych instruktorów strzelania z Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach.

Drugiego dnia wszyscy musieli zmierzyć się z testem z ogólnej wiedzy policyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem służby dzielnicowego i kierowaniem rewirem dzielnicowych przez przełożonego.
Po podsumowaniu punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach, najlepszym dzielnicowym w naszym województwie okazał się st. sierż. Sebastian Chojnacki z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach a kierownikiem rewiru dzielnicowych asp. sztab. Krzysztof Tacka z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Klasyfikacja końcowa konkursu:

Najlepszy dzielnicowy:
I miejsce - st. sierż. Sebastian Chojnacki z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach,
II miejsce – mł. asp. Adam Przybyła z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie,
III miejsce – sierż. sztab. Andrzej Mika z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim.

Najlepszy kierownik rewiru dzielnicowych:
I miejsce - asp. sztab. Krzysztof Tacka z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach,
II miejsce – asp. sztab. Mariusz Tomaszczyk z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej,
III miejsce – asp. Adrian Sułkowski z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie.

Należy również podkreślić, że w konkurencji strzelania do celu, która stanowiła jedno z kryteriów w ocenie dzielnicowego asp. szt. Mariusz Tomaszczyk zajął pierwsze miejsce. A w klasyfikacji ogólnej do zdobywcy I-miejsca dzieliły go tylko dwa punkty. Na co dzień asp.szt. Mariusz Tomaszczyk pełni funkcje kierownika Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji III w Bielsku-Białej. Pozostali dzielnicowi plasowali się również wysoko w tabelach ocen. 

Zwycięzcom konkursu, w obecności ich komendantów, puchary oraz nagrody rzeczowe wręczyli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Marek Nowakowski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Grzegorz Mucha, Pełnomocnik Prezydenta Sosnowca do spraw Bezpieczeństwa Dominik Łączyk, Zastępca Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Miasta Katowice Joanna Pruchniewska oraz Wiceprzewodniczący NSZZP garnizonu śląskiego asp. sztab. Dariusz Tabas. W imieniu nieobecnego niestety dzisiaj ZastępcyPrezydenta Bialska-Białej Piotra Kuci, nagrody zwycięzcom wręczyła Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Katowicach podinsp. Katarzyna Wesołowska. Laureaci zostali uhonorowani nagrodami pieniężnymi, rzeczowymi oraz pucharami i pamiątkowymi dyplomami.

Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc wśród dzielnicowych i najlepszy kierownik rewiru, będą reprezentowali śląski garnizon w ogólnopolskim finale konkursu, objętym honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który odbędzie się w dniach od 17 do 20 października w Szkole Policji w Katowicach.

Wszystkim uczestnikom zawodów dziękujemy za udział, a zwycięzcom i laureatom gratulujemy, życząc dalszych sukcesów!