Wczoraj policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, na prośbę podinspektora Policji w stanie spoczynku Piotra Fiałkowskiego, przekazali Pani Krystynie Młodowicz tablicę z nazwą ulicy Józefa Młodowicza – jej ojca - przedwojennego Komendanta Policji Państwowej w Szubinie - zamordowanego w 1940 roku w Twerze. Tablica ta jest zwieńczeniem obchodów 100–lecia Policji Państwowej na terenie województwa kujawsko–pomorskiego w powiecie nakielskim.

„...Poszli polscy policjanci na śmierć szeregami, zatopiono ich w niesławie, rozstrzelano pamięć…” - autor nieznany.

Komisarz Policji Państwowej Józef W. Młodowicz urodził się 30 grudnia 1898 roku w Bieńkowskiej – Wiszni. Za życia śladów jego doszukać się możemy w wielu miejscach byłych województw II RP: Iwowskiego, stanisławowskiego, małopolskiego, poznańskiego i pomorskiego. Swoje młode życie zakończył tragicznie w Twerze, zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD. Jego ciało zostało nieludzko porzucone i zakopane w dołach śmierci w Miednoje w kwietniu 1940 roku…
Wraz ze zmianą ustroju w Polsce w końcu XX wieku, zapoczątkowano przywracanie pamięci policjantów Policji Państwowej II RP. Dla miasta Szubin, jedną z postaci zamordowanych przez Rosjan, była postać podkomisarza Józefa W. Młodowicza – przedwojennego komendanta powiatowego Policji Państwowej w Szubinie.
Z okazji 100 – lecia powstania Policji Państwowej, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych-koła nr 19 w Szubinie (województwo kujawsko–pomorskie) zwróciło się z petycją do Rady Miejskiej o nadanie jednej z ulic imienia komisarza Józefa Młodowicza, która 13 kwietnia 2023 roku weszła w życie uchwałą Rady Miejskiej w Szubinie.
W związku z powyższym policjanci Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, na prośbę podinspektora policji w stanie spoczynku Piotra Fiałkowskiego, wczoraj z ogromną przyjemnością przekazali mieszkającej na terenie Bielska-Białej córce zamordowanego – Krystynie Młodowicz, niniejszą tablicę upamiętniającą jej ojca Józefa Młodowicza. Seniorka nie kryła wzruszenia...