Poznaj Bridgetown - stolicę Barbadosu

Barbados jest karaibską wyspą o bujnym pięknie, bogatej kulturze i historii oraz mnóstwie atrakcji. Od kolonialnej architektury w Bridgetown do wspaniałych plaż wzdłuż wybrzeża, Barbados oferuje coś dla każdego. Poznajmy wyspę Barbados i jej stolicę!

Karaibski Barbados

Barbados, państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej części Morza Karaibskiego.Stolicą i największym miastem jest Bridgetown, które jest również głównym portem morskim. Położenie geograficzne Barbadosu miało głęboki wpływ na historię i kulturę wyspy oraz aspekty jej życia gospodarczego. Barbados nie jest częścią pobliskiego archipelagu Małych Antyli, chociaż zwykle jest z nim łączony.Jako pierwszy karaibski ląd z Europy i Afryki, Barbados funkcjonował od końca XVII wieku jako główny łącznik między Europą Zachodnią (głównie Wielką Brytanią), wschodnimi terytoriami Karaibów i częścią kontynentu południowoamerykańskiego. Wyspa była w posiadaniu Wielkiej Brytanii nieprzerwanie od XVII wieku do 1966 roku, kiedy to uzyskała niepodległość.

Bridgetown, stolica wyspy

Bridgetown znajduje się na południowo-zachodnim krańcu wyspy, na szerokim łuku zatoki Carlisle. Zabudowany pas wybrzeża ciągnie się przez kilka mil po każdej stronie miasta. Miasto, które zostało założone w 1628 roku i pierwotnie nazywało się Indian Bridge było wielokrotnie niszczone przez pożary, a w 1854 roku epidemia cholery zabiła około 20 000 osób. Nazwa St. Michael's Town przyjęła się około 1660 roku i pozostała w użyciu do XIX wieku. Dziś Bridgetown jest zatłoczonym i malowniczym połączeniem starego i nowego.Jako centrum administracyjne Barbadosu, Bridgetown mieści większość departamentów rządowych i ministerstw. Jest to również centrum handlowe dla handlu hurtowego i detalicznego. Sklepy, restauracje, banki i inne usługi skupiają się przy Broad Street, która biegnie równolegle do Careenage.

Atrakcje Bridgetown

Żadna wycieczka na Barbados nie byłaby kompletna bez odwiedzenia stolicy kraju, Bridgetown. 5 czerwca 2011 roku Barbados dołączył do elitarnej grupy narodów posiadających obiekty światowego dziedzictwa, kiedy to Historyczne Bridgetown i jego Garnizon zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziecie tu uroczą architekturę kolonialną obok nowoczesnych budynków - wszystkie wypełnione są sklepami, restauracjami i kawiarniami, które stanowią doskonałe miejsca do zwiedzania. W centrum miasta znajdują się również niektóre z najbardziej znanych atrakcji wyspy. Wśród nich są Carlisle Bay (malownicza promenada przy plaży), Katedra św. Michała (najstarszy kościół anglikański na półkuli zachodniej) i George Washington House (jedyny dom poza Ameryką, w którym kiedykolwiek przebywał Washington). Barbados Museum and Historical Society znajduje się w byłym więzieniu wojskowym i zawiera eksponaty dotyczące historii Barbadosu, w tym rdzennych mieszkańców wyspy, historii kolonialnej i dziedzictwa kulturowego. Ikoniczne budynki, w których mieści się Parlament Barbadosu, są obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego, kto interesuje się polityką lub architekturą. Budynki są otwarte dla zwiedzających. Synagoga Nidhe Israel znajdująca się w mieście jest najstarsza na półkuli zachodniej i jest ważnym miejscem dla społeczności żydowskiej wyspy. Synagoga jest otwarta dla zwiedzających.

Ciekawostki o Bridgetown

W mieście znajduje się Barbados Olympic Museum, które mieści się w historycznym Garrison Savannah i zawiera eksponaty dotyczące historii Igrzysk Olimpijskich, jak również udziału wyspy w igrzyskach. Miasto jest domem dla Barbados Wildlife Reserve, który jest obszarem chronionym, który jest domem dla różnych rodzimych i egzotycznych gatunków zwierząt, w tym zielonych małp, pawi i legwanów. Plac Bohaterów Narodowych, położony w centrum Bridgetown, jest domem dla wielu pomników i posągów honorujących bohaterów narodowych Barbadosu, w tym Sir Grantley Adams i Sir Hugh Hoyte. Narodowy Ogród Botaniczny Barbados, położony tuż obok Bridgetown, jest domem dla wielu rodzimych i egzotycznych gatunków roślin, jak również wielu gatunków ptaków. Ogrody są otwarte dla zwiedzających. Nazwa "Bridgetown" pochodzi od mostu, który został zbudowany nad Careenage, kanałem, który przepływa przez centrum miasta. Most został pierwotnie zbudowany na początku XVII wieku i został nazwany na cześć córki Sir Jamesa Hay'a, ówczesnego gubernatora Barbadosu. Miasto zostało oficjalnie nazwane Bridgetown w 1628 roku i od tego czasu urosło do rangi stolicy i największego miasta Barbadosu. Dziś Bridgetown jest głównym centrum handlowym i kulturalnym i jest domem dla wielu ważnych zabytków.

Stolica Barbadosu

Dzięki pięknym plażom, zróżnicowanej kulturze i tętniącej życiem stolicy, nie ma wątpliwości, że Barbados jest jednym z najlepszych karaibskich celów podróży dla podróżników szukających niezapomnianych wrażeń. Stolica Barbadosu - Bridgetown, to tętniące życiem miasto pełne kultury!