Zniżki na ubezpieczenie OC/AC

Regularne tankowanie, przeglądy, naprawy, konserwacja, kupno ubezpieczenia… Koszty utrzymania samochodu są niemałe. Aby nieco zaoszczędzić na ubezpieczeniu, warto przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza zwiększenie ulg obniżających wysokość składki. Co warto wiedzieć o zniżkach na OC i AC? Jakie czynniki wpływają na wysokość składki? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC/AC – co wpływa na ponoszone koszty?

Ubezpieczenie OC/AC zapewnia kierowcy i innym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwo i komfort. Każdy właściciel pojazdu mechanicznego może wykupić jedynie obowiązkowe OC albo poszerzyć ochronę o dodatkowe polisy – autocasco, assistance i NNW. Wysokość składki uzależniona jest od wielu zmiennych. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce jego zamieszkania, model i markę pojazdu, rok produkcji, przebieg, moc.

Zniżki na OC

Zniżki na ubezpieczenie OC przysługują kierowcom, którzy przez lata nie wyrządzają żadnych szkód na drodze. Wyliczane są indywidualnie przez każde towarzystwo w oparciu o system bonus-malus. Zazwyczaj jeden rok bezszkodowej jazdy daje kierowcy 10% zniżki na OC. Spowodowanie kolizji standardowo oznacza utratę rabatów. W odróżnieniu od ubezpieczenia, zniżki przypisane są do konkretnego kierowcy, a nie do pojazdu. 

Warto pamiętać, że zniżki na OC nie przechodzą na AC. Oznacza to, że nawet wysoka zniżka przysługująca na polisę OC nie obniży składki AC. Aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu, należy od podstaw zbudować swoją historię.

Kalkulator OC/AC: tanie ubezpieczenie przez Internet

Zanim podpiszesz umowę z danym ubezpieczycielem, wypróbuj prosty w użyciu kalkulator OC/AC. Internetowe narzędzie pozwala na sprawne obliczenie wysokości składki i zakup wybranej polisy przez Internet.