Manualna terapia powięziowa i korzyści z niej płynące

Manualna terapia powięziowa może być znakomitym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu bólu lub kontuzji. Warto wiedzieć na czym polega.

Czym jest terapia Bowena?

Terapia Bowena wymyślona została przez Toma Bowena - australijski stolarz. Jego zainteresowaniami zawsze były medycyna i fizjoterapia. Bowen swoje metody testował na córce, chorującej na astmę, której pomógł. Wkrótce grono jest podopiecznych zaczęło się poszerzać o pacjentów z kontuzjami i przewlekłymi zespołami bólowymi. Warto tu dodać, że w 2002 roku, technika Bowena została uznana przez Brytyjskie Towarzystwo Fizjoterapeutyczne Wielkiej Brytanii jako oficjalną metodę, dopuszczoną w działaniach fizjoterapeutycznych.

Na czym polega metoda? Jej działanie ma w holistyczny sposób wpływać na organizm pacjentów. Technika Bowena ma wiele punktów wspólnych z terapią mięśniowo-powięziową. Jej założeniem jest oparcie fizjoterapii o teorię o anatomicznych taśmach, które oplatają całe ciało człowieka. Metoda nie polega na masażu – wykonuje się serię specjalnych ucisków, których celem jest pobudzenie układu nerwowego tak, aby dostarczyć mu impulsów pobudzających do aktywności, samoleczenia czy rehabilitacji.

W metodzie Bowena, fizjoterapeuta wykonuje ruchy wibracyjne, które przeplata się przerwami, dającymi czas na reakcję organizmowi.

Wskazania do stosowania metody Bowena

Metodę Bowena stosować można zarówno w przypadku dolegliwości układu ruchu jak i w przypadku stanów po wylewach czy w terapii osób z porażeniem mózgowym. Co ciekawe, łagodzi też problemy z bezsennością, stany wynikające z przewlekłego zmęczenia, a nawet może działać wspomagająco w leczeniu bezpłodności.

Terapia manualno-powięziowa sprawdza się w leczeniu chorób wielu układów. Fizjoterapeuci stosują ją w przypadku chorób układu krążenia, takich jak zatory czy żylaki, pokarmowego – na przykład gdy występuje zgaga, biegunki czy refluks. Bardzo często metodę tą stosuje się w przypadku przewlekłych bóli kręgosłupa, dyskopatii, zwyrodnień, w stanach po wypadkach, urazach. Holistyczne traktowanie całego organizmu pozwala nie tylko na leczenie objawowe, ale również zlokalizowanie przyczyny dolegliwości.

Więcej na temat terapii Bowena i proponowanych zabiegów znaleźć można na stronie www.bowen.net.pl.