Z czego składa się system fotowoltaiczny?Chociaż panele fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, wielu z nas wciąż nie wie, w jaki dokładnie sposób działa ten system produkcji energii. Żeby to zmienić, dzisiaj przyjrzymy się nieco bardziej szczegółowo działaniu fotowoltaiki i odpowiemy na pytanie, z jakich urządzeń musi się składać instalacja, żeby mogła działać prawidłowo. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak jest skonstruowana fotowoltaika – zapraszamy do czytania!

Fotowoltaika – dlaczego jej popularność ciągle rośnie?

Popularność, jaką cieszy się fotowoltaika w Polsce, jest coraz większa właściwie z dnia na dzień. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to system produkcji energii, który pozwala na wykorzystanie naturalnych źródeł, dzięki czemu może być nie tylko odpowiednio ekonomiczny, ale także ekologiczny.

Kolejnym powodem, który wpływa na rosnącą popularność paneli słonecznych, jest fakt, że jako zielone rozwiązanie jest ono premiowane przez rozmaite instytucje, które są w stanie częściowo sfinansować nam zakup instalacji. To zdecydowanie korzystna opcja, z której warto skorzystać, jeśli zastanawiamy się nad zakupem paneli. Kiedy zdobędą one jeszcze większą popularność, dostępność dofinansowań może się skończyć.

Z czego składa się system paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna ma sporo różnych elementów, które pozwalają jej działać odpowiednio. Podstawowym elementem każdej z nich będą moduły fotowoltaiczne. Występują one w wariancie polikrystalicznym i monokrystalicznym i są skonstruowane najczęściej z krzemu. Ich zadaniem jest produkcja prądu w wyniku reakcji chemicznej, do której dochodzi w momencie, kiedy pierwsze promienie słońca trafią na powierzchnię paneli.

Samo wytwarzanie prądu to oczywiście niejedyne zadanie, jakie ma instalacja fotowoltaiczna. Powstały prąd trzeba jeszcze przerobić, żeby nadawał się do zasilenia z sieci. Wynika to z faktu, że reakcja fotowoltaiczna produkuje prąd stały, który nie może być wykorzystany do zasilania domowych urządzeń. Tym zadaniem zajmuje się inwerter – specjalne urządzenie, które czuwa nad całym procesem pozyskiwania prądu.

Z jakich jeszcze elementów może składać się zestaw fotowoltaiczny? Znajdziemy w nim:

  • moduły fotowoltaiczne, które łączą się ze sobą w panele;
  • inwerter;
  • okablowanie, czyli wszystkie przewody, złączki i inne tego typu urządzenia;
  • konstrukcja nośna, na której można zamontować panele. Jeśli są one montowane na gruncie, konstrukcja musi wyglądać nieco inaczej.

Instalacja fotowoltaiczna może się okazać niezwykle przydatna w każdym gospodarstwie domowym i odciążyć jego właściciela przed nadmiernymi kosztami, związanymi z rachunkami z prąd. Zdecydowanie powinien pomyśleć o niej każdy, kto chce zatroszczyć się o Twoje finanse i planetę.