Do jakich spraw firmy potrzebują prawnika, kancelarii?

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa to nie przelewki – na każdym kroku może nas spotkać jakiś prawny kruczek, który stanie się przyczyną poważnych problemów. W obecnym gąszczu przepisów niemal każda firma powinna posiadać prawnika lub przynajmniej z jakąś kancelarią prawną współpracować. Do jakich spraw najczęściej potrzebujemy prawnika? Podpowiadamy.

Zakładanie spółek z pomocą prawnika

Mówiąc o pomocy zaufanej kancelarii prawniczej w kontekście przedsiębiorstw, warto zacząć od samego początku. Jak wiemy, założenie własnej spółki to nie taka prosta sprawa. W tym przypadku wszystko zależy od rodzaju spółki, w jakiej planujemy realizować nasze pomysły – zależnie od tego, czy jest to spółka akcyjna, czy z ograniczoną odpowiedzialnością, czy też jednoosobowa działalność, inne będą zapisy, które pozwolą nam wejść na rynek. W tym przypadku ważne jest zarówno odpowiednie określenie statutu spółki, jak i na przykład zakres danych, jakie trzeba zgłosić do rejestracji w odpowiednim urzędzie.
Na późniejszym etapie funkcjonowania spółki, wszystkie te kwestie będą miały niebagatelne znaczenie. Dobrze dobrana obsługa prawna firm to cały wachlarz różnego wsparcia dla firm na każdym etapie funkcjonowania. Założenie odpowiedniej spółki to tylko pierwszy krok w prawnej dżungli dalszych przepisów.

Fuzje i przejęcia

Wraz z rozwojem, każda spółka ewoluuje i zmienia się. Niektóre firmy rozrastają się, inne popadają w tarapaty. Popularną praktyką w świecie biznesu są różnego rodzaju przejęcia i fuzje spółek. Te pierwsze wiążą się ze wchłonięciem mniejszej spółki w strukturę drugiej, co dla słabszego podmiotu skutkuje zrzeczeniem się osobowości prawnej, dla większej natomiast wzięciem na siebie kosztów prowadzenia przejętej firmy. Fuzje natomiast są obopólnym połączeniem dwóch firm na równych zasadach. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, pomoc prawnika będzie niezbędna w negocjacjach z obydwoma stronami, a także przy przygotowaniu umów i ustalaniu obowiązków i stanowisk w nowym przedsiębiorstwie.

Upadłość spółki

Zdarza się, że podczas wielu lat funkcjonowania, w przedsiębiorstwie po prostu coś nie zagra, zobowiązania nas przerosną, i będziemy musieli zakończyć działalność. W takim przypadku jednym z lepszych sposobów na uniknięcie przykrych konsekwencji, związanych z niewypłacalnością spółki, jest ogłoszenie upadłości gospodarczej. Jest to proces długotrwały i skomplikowany, dlatego w tym przypadku pomoc prawnika jest niezbędna. Dzięki doświadczonej kancelarii będziesz mieć pewność, że upadłość przeprowadzona jest w sposób profesjonalny i dobrze rokujący.

Codzienna działalność przedsiębiorstwa a prawnik

Obsługa prawna firm potrzebna jest także podczas codziennego funkcjonowania firmy. Umowy, faktury i rozmaite transakcje to proza życia każdego przedsiębiorstwa. Najważniejsze jest, żeby wszystkie dokumenty uzupełniać na bieżąco i rzetelnie, a także dobrze je katalogować. Odpowiednie prowadzenie firmy pod kątem prawnym, a także porady przy sytuacjach, które często zdarzają się w spółkach, są nieodzowną częścią rzetelnego prowadzenia przedsiębiorstwa.