Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Ostatnimi czasy drony cieszą się niezwykłą popularnością. Zapewne każdy z nas w dzieciństwie konstruował modele samolotów z papieru, które miały za zadanie pokonać jak najdłuższą odległość. Była to fantastyczna forma rozrywki. W późniejszym czasie byliśmy świadkami pierwszych samolotów zdalnie sterowanych, które to okazały się ogromnym fenomenem. Aktualnie to właśnie drony królują wśród latających urządzeń. Oprócz tego, że można się nimi świetnie bawić, to mają szereg zastosowań, m.in. w służbach pierwszego kontaktu. Czym dokładnie są drony? Jakie mają zastosowanie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy zainteresowanych czytelników.

Czym są drony?

Drony to bezzałogowe pojazdy latające, które sterowane są z użyciem specjalnego pilota lub aplikacji na smartfonie. Zasilane są za pomocą specjalnych akumulatorów, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie śmigieł w ruch, a w konsekwencji pojazd jest w stanie utrzymywać się w powietrzu. Drony profesjonalne posiadają baterie, które mają ponadprzeciętną wytrzymałość, co pozwala na długie użytkowanie, bez konieczności naładowania.

Bardzo istotnym elementem jest kamera, na którą zwraca uwagę wielu użytkowników. To właśnie dzięki niej możliwe jest robienie zdjęć w powietrzu, nagrywanie filmów, a nawet transmitowanie obrazu na żywo z pomocą smartfona. Drony Autel wyposażone są w kamerkę, która rejestruje obraz w jakości 8K, co gwarantuje niesamowite doznania. Tego typu urządzenia latające mają także możliwość zamontowania dodatkowych akcesoriów, dzięki czemu mamy do czynienia z wszechstronnością i szerokim zastosowaniem.

Zastosowanie dronów w służbach mundurowych

Pomimo że do tej pory policja, jak i służby mundurowe nie kojarzą nam się z użyciem najnowocześniejszych technologii (nie wliczając w to wojska), to jednak powoli zaczyna się to zmieniać. Coraz większą popularnością cieszą się drony. Okazują się bardzo przydatne w poszukiwaniu zaginionych. Ze względu na swoją mobilność, mogą dostać się właściwie do każdego miejsca, a jeśli zostaną wyposażone w kamerę termowizyjną, wszelkie akcje poszukiwawcze będą znacznie szybsze i skuteczniejsze.

Drony regularnie wykorzystywane są również do obserwacji i mierzenia natężenia ruchu drogowego. Wyłapują kierowców, którzy poruszają się w niebezpieczny sposób, co naraża innych na uszczerbek na zdrowiu. Niektóre egzemplarze wyposażone są w fotoradary, jest to częste zjawiska na autostradach.

Zastosowanie dronów w ratownictwie

Zdecydowanie drony ratownicze najczęściej stosowane są w Ameryce Północnej, jednak również w Polsce zdarza się to coraz częściej. Te pojazdy latające są w stanie w błyskawicznym tempie przeskanować duży teren, co w znacznym stopniu skraca akcję ratunkową i umożliwia szybkie znalezienie osoby. Dron jest łatwy w obsłudze i nie wymaga specjalnych kwalifikacji, dlatego też regularnie przeprowadzane są nimi akcje po wszelkich katastrofach. Świetnie manewrują i dostają się w miejsca trudno dostępne.

image1 210bd

Grafika: materiał partnera