Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Jak przeprowadza się audyt podatkowy?

Prowadzenie własnej firmy często kojarzy się z licznymi i nieraz skomplikowanymi działaniami finansowymi. Mam tutaj na myśli przede wszystkim różnego rodzaju zeznania podatkowe, które jak można się domyślać – muszą się zgadzać. Z tego względu przedsiębiorcy decydują się na usługi audytu podatkowego przeprowadzanego przez firmy zewnętrzne. Czym jest audyt podatkowy, na czym polega i jak się go przeprowadza?

Audyt podatkowy

Audyt podatkowy jest usługą która w głównej mierze ma na celu wewnętrzną weryfikację zgodności ewidencji podatkowej i deklaracji podatkowych naszej firmy. Audyt sprawdza legalność i prawidłowość wszelkich naszych rozliczeń. Jednocześnie tak unikatowa usługa jakim jest audyt zwiększa bezpieczeństwo firmy przed wszelkimi sankcjami karnymi jak i usprawnia działanie firmy na tle podatkowym, finansowym i księgowości. Jeśli szukasz audytu podatkowego, zapraszamy zapoznać się z tą ofertą.

Co jest przedmiotem audytu?

Przedmiotem audytu podatkowego jest w głównej mierze analiza całej dokumentacji źródłowej naszej firmy. Bada konkretne zagadnienie jak i weryfikuje wewnętrzne procedury klienta. Przedmiotem analizy zostają wszelkie dokumenty podatkowe i finansowe w których występuje ryzyko sankcji pieniężnych, które swoją drogą często mogą być wcale niemałe. To właśnie z tego powodu przedsiębiorcy decydują się na zewnętrzną kontrolę przeprowadzaną przez audyt podatkowy. Bezpieczeństwo firmy jest przecież najważniejsze.

Wynik audytu

Wynikiem przeprowadzonego audytu jest szczegółowy raport, który dokładnie opisuje i podsumowuje przeprowadzone ustalenia. Stwierdza wszelkie nieprawidłowości w przebiegu spraw finansowych i podatkowych oraz określa jak je usunąć, ominąć. Wynikiem są również ustalenia dotyczące usprawnienia działania naszej firmy na tle księgowym.

W jaki sposób przeprowadza się audyt podatkowy?

Sposób prowadzenia tego typu usług jest bardzo prosty. Klient zgłasza się do firmy oferującej audyt podatkowy. Po zawarciu umowy klient przekazuje wszelkie dokumenty na których podstawie przeprowadzany zostaje audyt. Audyt przeprowadzają zazwyczaj doświadczeni specjaliści z zakresu doradztwa podatkowego. Analizie i badaniu zostają dostarczone dokumenty na których podstawie omawiane są wszelkie wątpliwości i okoliczności, które mogą mieć wpływ na wynik badania. Finalnym produktem jest szczegółowy raport, który określa wszystkie nieprawidłowości, błędy. Opisuje on również optymalne działania mające na celu usprawnienie firmy kontrahenta.

Należy tutaj pamiętać, że audyt podatkowy zawsze jest dostosowany indywidualnie do potrzeb klienta. Każda firma jest inna, ma kompletnie innych charakter. Z tego względu warto decydować się na wykwalifikowanych i przede wszystkim doświadczonych specjalistów, którzy znają się na rzeczy. Wiele firm oferuje również współpracę poaudytową, dzięki którym kontrahent jest w stanie uzyskać pisemne lub ustne konsultacje a także wszelkie opinie prawnopodatkowe. Bezpieczeństwo firmy jest najważniejsze, dlatego warto decydować się na tego typu usługi!