Od 11-27 października 2019, w samym sercu Bielska-Białej, odbędzie się FotoArtFestival – jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych fotografii, prezentujące uznanych fotografików z całego świata.

 

FotoArtFestival to absolutnie wyjątkowe przedsięwzięcie, które trudno porównać z jakąkolwiek inną imprezą; gromadzi w jednym miejscu i czasie bardzo różnorodne pod względem formy i treści prace autorstwa najwybitniejszych światowych twórców fotografii. W tym roku Bielsko-Biała gościć będzie gwiazdy fotografii z 20 krajów świata, z 4 kontynentów.

 

Wszystkie główne wystawy FotoArtFestivalu nie były wcześniej prezentowane w Polsce. Gdy dodamy, że z ich autorami można spotkać się osobiście, mamy gotową receptę na sukces.

 

Większość artystów przyjeżdża do Bielska-Białej i w pierwszy, najważniejszy weekend festiwalu, osobiście bierze udział w tzw. Maratonie Autorskim. To dwa dni fotograficznej inspiracji, od rana do późnych godzin wieczornych. Artyści cenią sobie nie tylko wyjątkowy kontakt z publicznością, ale podkreślają, że świadomi swego dorobku, nazwisk, rozpoznawalnych i znaczących wiele w fotografii światowej, nigdy dotąd nie mieli okazji poznać się i porozmawiać osobiście. Bielsko-Biała stwarza im takie właśnie możliwości. Zgromadzenie tylu artystów w jednym miejscu to nie lada gratka także dla mediów, zainteresowanych wywiadami z pełnymi pasji fotografami.

 

Na wystawach zobaczymy: reportaż, dokument, portret, pejzaż, eksperyment. Fotografię dawną i współczesną. Barwną i czarno-białą. Tradycyjne odbitki analogowe i doświadczenia cyfrowe.

 

A ekspozycje to tylko część bielskiej imprezy. Towarzyszą jej także liczne warsztaty, aukcje charytatywne, pokazy filmowe, prezentacje sprzętu i fachowej literatury. Jest tu także miejsce dla amatorów, którzy mogą zaprezentować się na szerokim i prestiżowym forum oraz specjalna, fotograficzna strefa dla dzieci.


FotoArtFestival nastawiony jest na spotkania ludzi, których interesuje fotografia jako sztuka. Od roku 2005 wypracował sobie wysoką markę nie tylko w kraju, ale i za granicą. Hasłem FotoArtFestivalu jest „Slow Life” oraz działanie dla ludzi, poprzez fotograficzne opowieści o nich samych. Podczas FAF rozmowom i dyskusjom nie ma końca. Można się tu wiele nauczyć, podpatrzeć, zainspirować i zawiązać nowe przyjaźnie. Sprzyja temu szczególny klimat miasta. W jednym czasie i miejscu mamy szansę obejrzeć liczne wystawy i spotkać wielu wspaniałych artystów. Dzięki FotoArtFestivalowi świat zjeżdża do Bielska-Białej.

 

www.fotoartfestival.com
Facebook

 

Centrum festiwalowe – Galeria Bielska BWA

 

(piątek) 11 października 2019, godz.13:00
(Zamek) Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Uroczysta ceremonia otwarcia z udziałem artystów (za zaproszeniami):

(piątek) 11 października 2019, godz. 19:00
Teatr Polski w Bielsku-Białej

Maraton autorki

(sobota-niedziela) 11-12 października 2019, godz. 10:00-21:00 (sobota), 10:00-20:00 (niedziela)

Aula Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej

 

FotoArtFestival w liczbach:
20 indywidualnych wystaw głównych, artystów z 20 krajów Europy, Ameryki, Australii i Afryki
8 indywidualnych wystaw towarzyszących (polskich i zagranicznych)
3 zbiorowe, w tym wielka wystawa FotoOpen (prawie 350 artystów z różnych krajów)
20 miejsc (galerie, muzea)
65 wydarzeń (wystawy, pokazy multimedialne, filmy, spotkania autorskie, warsztaty)
ponad 80 zaangażowanych instytucji, firm, organizacji
ponad 100 wolontariuszy
ponad 100 pracowników instytucji kultury