Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Ciąża to czas niezwykły, w trakcie którego rodzice z niecierpliwością oczekują przyjścia na świat swojego potomka. Jednak jest to również czas, do którego trzeba się odpowiednio przygotować – przede wszystkim po to, aby mieć pewność, że – po pierwsze: uda się zajść w ciążę, a po drugie: ciąża przebiegać będzie bezproblemowo. Dlatego tak ważne są badania przed planowaną ciążą, o których niestety nie wszyscy rodzice pamiętają. Sprawdźmy dlaczego warto je wykonać i które z badań powinny być dla Ciebie najważniejsze!

Po co mi badania przed planowaną ciążą?

Z co najmniej kilku powodów. Tym najważniejszym jest przede wszystkim poznanie swojego organizmu, a więc tego, jak pracują hormony, jak wyglądają narządy rodne w kontekście planowanej ciąży i czy nie towarzyszą Ci choroby lub dolegliwości, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. Badania przed planowaną ciążą są również niezwykle istotne, by dowiedzieć się, czy nie będzie jakichkolwiek problemów z samym zajściem w ciążę – z tym problemem rokrocznie spotykają się setki tysięcy par w naszym kraju i często to właśnie pomoc lekarza jest niezbędna, by uniknąć stresu i rozczarowań.

Badania przed ciążą są po to, aby dawać pewność, wykluczać potencjalne zagrożenia i dawać rodzicom poczucie tego, że czas 9 miesięcy oczekiwania na dziecko, będzie dla nich czasem wspaniałym, pozbawionym jakichkolwiek problemów. O tym, jakie badania wykonać, decyduje oczywiście ginekolog położnik, jednak my wymienimy te najważniejsze, które z pewnością Cię unie ominą.

Dlaczego warto udać się na badania przed planowaną ciążą?

Badania przed planowaną ciążą – które z nich są najważniejsze?

  • Cytologia

Cytologia jest jednym z najważniejszych badań, które każda kobieta powinna przeprowadzać nie tylko przed planowaną ciążą, ale również w codziennej profilaktyce przeciw chorobom. Badanie polega na pobraniu komórek z kanału szyjki macicy – pozwala to nie tylko na wykrycie nowotworu szyjki macicy, ale również problemów, które mogłyby potencjalnie wpłynąć na przebieg ciąży – mowa tutaj chociażby o stanach zapalnych czy nadżerce. Dzięki cytologii, specjalista zyskuje wiedzę na temat ewentualnych problemów i może rozpocząć skuteczne leczenie.

  • Badanie USG narządów rodnych

Badania przed planowaną ciążą mogą również spowodować wykrycie guzków macicy, które często uniemożliwiają zajście w ciążę. Co więcej – poza badaniem USG, czasami niezbędne jest wykonanie badania Sono-HSG, dzięki któremu możliwe jest wykrycie przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Pozwala to uniknąć stresu i rozczarowań na drodze do stania się rodzicem.

  • Badania krwi

Badania krwi (a także morfologia) pozwalają uniknąć wielu potencjalnych zagrożeń – zarówno dla matki, jak również dziecka. Do tych najistotniejszych zaliczamy ustalenie grup krwi rodziców, badanie morfologiczne i krzepliwości krwi, a także ustalenie poziomu glukozy we krwi.

  • Badania czystości pochwy

Infekcje bakteryjne lub grzybiczne mogą wpłynąć na potencjalne problemy z zajściem w ciążę, a nawet wpłynąć na nieprawidłowy rozwój dziecka już po zajściu w ciążę. Dlatego też te badania przed planowaną ciążą są niezwykle istotne i pozwolą usunąć problem jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Czy to wszystko?

Oczywiście, że nie. Badań jest bowiem wiele, jednak o tych, które należy przeprowadzić poinformuje Cię nie kto inny, jak tylko lekarz. Pamiętaj przy tym, by nie unikać niezbędnych szczepień, które pozwolą ochronić zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Nie zapominaj również o bardzo istotnych kwestiach, związanych z odżywianiem i przygotowaniami do ciąży – o tych najważniejszych poinformuje Cię oczywiście specjalista. Najważniejsze jest oczywiście wdrożenie prawidłowej diety, bogatej w wartościowe dla matki i dziecka składniki odżywcze, odstawienie tabletek antykoncepcyjnych (i to na długo przed rozpoczęciem starań o dziecko), a także całkowita rezygnacja z alkoholu.

Pamiętaj – badania przed ciążą odpowiedzią Ci na wiele pytań – jak przygotować się do ciąży, jaki jest stan Twojego organizmu i jak uniknąć problemów. Dzięki temu czas oczekiwania na maleństwo będzie czasem, którego nigdy nie zapomnisz!