Biblioteki z powiatu nagrodzone za pomysły, które przyciągają ludzi

FOT. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
W Jasienicy nie chodziło o samą statystykę wypożyczonych książek, lecz o to, co biblioteka potrafi zrobić, kiedy wychodzi poza regały. Podczas uroczystości w sali sesyjnej urzędu gminy nagrodzono inicjatywy łączące literaturę z teatrem, edukacją, historią i zwykłą codzienną rozmową. Wśród wyróżnionych znalazły się biblioteki z Jasienicy, Kóz, Buczkowic, Czechowic-Dziedzic, Wilkowic, Bestwiny, Jaworza, Porąbki i Wilamowic. To wyraźny znak, że w regionie książka wciąż ma siłę, ale już nie tylko na półce.
- Dwie nagrody główne trafiły do Jasienicy i Kóz
- Wyróżnienia pokazały, że najlepsze pomysły dojrzewają latami
- Biblioteka coraz częściej znaczy więcej niż wypożyczalnia książek
Dwie nagrody główne trafiły do Jasienicy i Kóz
Tegoroczna, 26. edycja przeglądu „Biblioteka Roku” miała jedną kategorię – „Inicjatywa roku 2025/2026” – i właśnie w niej komisja wskazała dwie równorzędne laureatki. Zwyciężyły pomysły, które nie ograniczają się do promocji czytania, ale budują wokół biblioteki żywy obieg spotkań i doświadczeń.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Jasienicy – za „Festiwal Słowa”, czyli przestrzeń dialogu, edukacji i spotkań wokół literatury oraz słowa pisanego i mówionego.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach – za spektakl „Siedem Wieków”, łączący lokalną historię z działaniami artystycznymi i skupiający mieszkańców wokół dziedzictwa miejscowości.
Oba wyróżnione projekty pokazują, że biblioteka może być miejscem, w którym kultura nie brzmi dostojnie i odlegle, ale jest podana blisko, po ludzku, bez zbędnego dystansu. Właśnie taki model najłatwiej przyciąga różne pokolenia.
Wyróżnienia pokazały, że najlepsze pomysły dojrzewają latami
Komisja konkursowa postanowiła także wyróżnić placówki, które od dłuższego czasu konsekwentnie pracują na swoją markę. W wielu przypadkach chodziło nie o jeden głośny gest, lecz o serię działań, dzięki którym biblioteka staje się stałym punktem na mapie codziennych spraw.
- Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Buczkowicach – za „Jesienne Dni Książki”, inicjatywę prowadzoną od ponad dwóch dekad.
- Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach – za „Akademię Pięknego Czasu”, przedsięwzięcie odpowiadające na potrzeby mieszkańców i wzmacniające bibliotekę jako miejsce aktywności.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowicach – za „Koło Młodego Samorządowca”, propozycję przygotowaną z myślą o młodzieży.
W gronie nagrodzonych za udział znalazły się także:
- Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie – Filia w Janowicach – za „AleSztuka w bibliotece”.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Jaworzu – za akcję „Biblioteka. Lubię tu być”.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Porąbce – za spotkania z fitoterapeutką.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Wilamowicach – za działania w ramach „Biblioteki Seniora”.
To zestaw bardzo różnorodny, ale spójny w jednym punkcie: każda z tych inicjatyw wyciąga bibliotekę poza schemat cichej wypożyczalni. Raz chodzi o sztukę, innym razem o zdrowie, samorządność albo wsparcie seniorów. W efekcie książnica staje się miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po lekturę.
Biblioteka coraz częściej znaczy więcej niż wypożyczalnia książek
Nagrody wręczali podczas uroczystości członek zarządu powiatu Sławomir Masny, wójt Jasienicy Janusz Pierzyna oraz naczelnik wydziału Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Magdalena Więzik. Sama obecność przedstawicieli powiatu i gminy podkreśliła, że biblioteki są dziś traktowane jako ważny element życia kulturalnego, a nie jedynie zaplecze dla czytelników.
W praktyce widać tu coś jeszcze: dla mieszkańców takie inicjatywy oznaczają dostęp do kultury bez konieczności szukania jej daleko od domu. Jedni trafiają na spotkanie autorskie, inni na spektakl, jeszcze inni na zajęcia dla seniorów albo młodzieży. Wspólny mianownik pozostaje ten sam – biblioteka nadal potrafi łączyć ludzi, ale robi to nowocześniej, szerzej i z większym rozmachem niż kiedyś.
na podstawie: Powiat Bielski.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] Lechia Zielona Góra – Rekord Bielsko-Biała 1:1 w Betclic 2. lidze. Goście wywieźli punkt](/images/mecz/thumbnails/lechia-zielona-gora-rekord-bielsko-biala-25072026-11.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Lechia Zielona Góra – Rekord Bielsko-Biała 1:1 w Betclic 2. lidze. Goście wywieźli punkt

Kopernik zatańczy, zaśpiewa i zamieni się w rodzinne kino

W Bielsku-Białej policjanci odebrali awanse, potem wyszli do rodzin na piknik

Nowy eZUS dla przedsiębiorców. Łatwiej sprawdzą sprawy i korespondencję

Orlik przy Słowackiego przechodzi dużą zmianę. Boisko zyska nową nawierzchnię

Najpierw walka młodych zespołów, potem sceniczne szaleństwo Łąki Łan

Piasek zamiast parkietu. W Bielsku-Białej ruszy walka o finał Polski

Obecność w Bielsku-Białej pokazuje, kto dziś tworzy polską tradycję

Rajd Polski wraca na Śląsk. Czechowiczanin debiutuje w europejskiej stawce

Roxette symfonicznie w Bielsku-Białej. Największe hity zabrzmią na żywo

115 lat historii i nowe prace. Stadion Miejski zmienia się przed jubileuszem

Górskie bieganie nie kończy się w Beskidzie Śląskim. Trwają zapisy na Festiwal Biegowy w Laskowej

Nowa część cmentarza przy Kopernika gotowa. Powstały 854 miejsca

Rajd Polski wraca na Przegibek. Policja zapowiada utrudnienia
Przydatne dane teleadresowe
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Bielsku-Białej - kontakt i godziny
- Parafia św. Barbary w Bielsku-Białej - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bielsku-Białej - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia polskokatolicka pw. św. Anny w Bielsku-Białej - msze, kancelaria, kontakt
- Urząd Stanu Cywilnego w Bielsku-Białej - kontakt, godziny i sprawy
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach - kontakt, godziny, informacje
