Banialuka zaczyna od przedsmaku. W Gemini Park będą lalki i szczudła

FOT. UM Bielsko-Biała
Zanim w Bielsku–Białej ruszy festiwalowa machina, lalkarze wyjdą tam, gdzie na co dzień królują zakupy, a nie sceniczne emocje. W sobotę 9 maja w Gemini Park pojawi się zapowiedź 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej – z ruchem, animacją, szczudłami i zajęciami dla dzieci. To tylko przedsmak, ale bardzo konkretny, bo za kilka dni Banialuka świętować będzie nie tylko kolejną edycję imprezy, lecz także 60-lecie festiwalu.
- W galerii handlowej teatr pokaże swoje bardziej ruchliwe oblicze
- Sześć dni, 23 spektakle i jubileusz, który nadaje ton całej edycji
W galerii handlowej teatr pokaże swoje bardziej ruchliwe oblicze
Promocyjny dzień MFSL zaplanowano na sobotę od 15.30 do 19.00. Organizatorzy chcą pokazać, że teatr lalkowy nie kończy się na scenie i widowni. Ważne są też gest, tempo, praca ciała i forma, które przyciągają uwagę równie mocno jak sam spektakl.
Patrycja Bożek z Teatru Lalek Banialuka zapowiadała, że aktorzy przygotują działania performatywne i pojawią się ze szczudłami oraz lalkami. W jednym zdaniu ujęła też sedno tej zapowiedzi:
“będą animować lalki, chodzić na szczudłach, więc będzie ciekawie” – zapowiada Patrycja Bożek.
Do programu dołączono również Teatr Akt ze spektaklem Jak ryba w wodzie. To propozycja oparta na ruchu, wyrazistych kostiumach i mocnej, czytelnej formie scenicznej. Dla najmłodszych przygotowano strefę kreatywną, gdzie pod okiem teatralnych rzemieślników będzie można wykonać własne przypinki.
“cokolwiek sobie narysują, później będą mogli przenieść to na przypinkę” – dodała Bożek.
Sześć dni, 23 spektakle i jubileusz, który nadaje ton całej edycji
Główna część 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej potrwa od 15 do 20 maja. Na scenach Banialuki i Teatru Polskiego pokazanych zostanie 23 spektakle, a program uzupełnią dwa przedstawienia plenerowe, cztery pokazy studenckie, warsztaty, uniwersytet lalek i wystawa plakatów. Łącznie organizatorzy zapowiadają około czterdziestu wydarzeń.
Do Bielska–Białej przyjadą jedenaście teatrów z dwunastu krajów. Wśród nich są zespoły z Litwy, Norwegii i Francji w koprodukcji, a także ze Szkocji, Niemiec, Niderlandów, Szwajcarii, Izraela, USA i Japonii w koprodukcji, Belgii oraz Słowenii. Do tego dołączą jeden teatr polski i Banialuka, która pokaże dwa własne spektakle. Tegoroczna edycja ma więc skalę wyraźnie większą niż zwykły repertuarowy tydzień – to międzynarodowy przegląd, który od sześciu dekad buduje rangę bielskiej sceny lalkarskiej.
na podstawie: UM Bielsko-Biała.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Bielsko-Biała). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Bezpłatne badania HPV w Bielsku-Białej. Szpital zachęca, by nie czekać na objawy

Beskidzkie szlaki pełne ludzi. Rajd w Bystrej przyciągnął ponad 200 osób

Weekend na bielskich trasach kosztował motocyklistów prawo jazdy i 4000 zł

Na UBB otwarto drzwi dla rodzin zastępczych i pierwszych wolontariuszy

Stare Bielsko wypełniły muzyka i rycerskie pokazy. Piknik miał też mocny finał

Przy SP 31 powstał kieszonkowy ogród dla uczniów i sąsiadów

List z podziękowaniem ujawnił, jak oceniono interwencję policjantów z Bielska-Białej

Bralczyk dyktował. W bibliotece rozstrzygnęła się walka o pióro burmistrza

W kamienickim kościele spod warstw farby wyszła secesyjna polichromia

Beskidzki festiwal młodych połączył dwa kraje i lokalne korzenie

JRG 1 wygrała halowy turniej po napiętym finale z JRG 2

Bielsko-Biała znów zatańczy w rytmie obręczy i wstążek

Nowe wozy w OSP Czechowice i ślubowanie młodych druhów

Holy Moly pod Dębowcem - młodzi kolarze pokazali, że enduro ma przyszłość
Przydatne dane teleadresowe
- Książnica Beskidzka - Filia Lipnik w Bielsku-Białej - kontakt, godziny, zapis do biblioteki
- Książnica Beskidzka w Bielsku - Białej - Dzielnicowa Biblioteka Publiczna - kontakt, godziny, informacje
- Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej - szkolenia, zapisy, kontakt
- Teatr Lalek Banialuka w Bielsku - Białej - bilety, godziny, zajęcia, dojazd
- I Komisariat Policji w Bielsku-Białej - kontakt, dzielnicowi, zgłoszenia
- Bielskie Przedsiębiorstwo Komunalne - kontakt, sklep ogrodniczy i godziny obsługi
