Szpital Wojewódzki przechodzi w ręce uczelni – krok w stronę klinicznego zaplecza dla medyków

W Bielsku‑Białej zapadła decyzja, która ma odmienić lokalną medycynę i naukę. Podczas sesji sejmiku województwa placówka ma być nieodpłatnie przekazana Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu, co otwiera drogę do przekształcenia jej w szpital kliniczny. Zapowiadane są większe możliwości dydaktyczne, więcej badań i rozbudowana oferta specjalistyczna dla pacjentów z Podbeskidzia.
- Szpital Wojewódzki przechodzi pod nadzór uczelni medycznej
- Co to oznacza dla kształcenia i opieki medycznej w Bielsku‑Białej
Szpital Wojewódzki przechodzi pod nadzór uczelni medycznej
Radni wojewódzcy podczas sesji podjęli uchwałę, która pozwala na przekazanie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku‑Białej Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach . Decyzja ma umożliwić przekształcenie placówki w szpital kliniczny uczelni, co – według władz – rozszerzy zakres zajęć dydaktycznych i podniesie jakość opieki medycznej.
W skrócie podjęte działania obejmują:
- przyjęcie stanowiska dotyczącego zmiany podmiotu tworzącego szpital;
- zgodę na przekazanie w formie darowizny części nieruchomości zabudowanej na rzecz uczelni – wartość przekazanych nieruchomości to ponad 282 mln zł.
Decyzja zapadła podczas obrad sejmiku województwa w dniu 16 marca. Fizyczna zmiana podmiotu tworzącego ma nastąpić w czerwcu, wcześniej trzeba dopełnić formalności wynikające z przepisów geodezyjnych.
“Zabieram głos nie tylko w imieniu mieszkańców Bielska‑Białej”
— mówił Jarosław Klimaszewski, podkreślając jednomyślną zgodę Rady Miejskiej i Aglomeracji Beskidzkiej na ten kierunek decyzji oraz długotrwałe procedury przygotowawcze.
Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański również apelował o poparcie. Jak stwierdził:
“Ta decyzja ma kolosalne znaczenia dla dalszego rozwoju Śląskiego Uniwersytetu Medycznego”
Podkreślał, że posiadanie szpitala klinicznego tam, gdzie działa filia uczelni, jest naturalnym etapem rozwoju kształcenia medycznego i daje dodatkowe możliwości badawcze dla pracowników uczelni.
Co to oznacza dla kształcenia i opieki medycznej w Bielsku‑Białej
Filia SUM w Bielsku‑Białej rozpoczęła zajęcia dydaktyczne w 2023 roku, a sam uniwersytet już otrzymał grunt pod planowany kampus. Brakowało jedynie szpitala ściśle związanego z uczelnią – teraz ta luka zostanie wypełniona. Według zapowiedzi, po przekształceniu na jednym roku studiów medycznych będzie się kształcić 250–300 studentów.
Dla miasta i regionu oznacza to kilka praktycznych efektów:
- zwiększenie liczby zajęć klinicznych dla studentów i praktyk dla młodej kadry medycznej;
- większe możliwości prowadzenia badań naukowych i wdrażania nowoczesnych procedur dzięki współpracy lekarzy z uczelnią;
- perspektywę rozwoju wysokospecjalistycznych świadczeń realizowanych przez zespoły kliniczne.
Proces formalny obejmuje przekazanie nieruchomości i zmianę organu tworzącego – administracyjne kroki mają zakończyć się do planowanego terminu w czerwcu, choć prace geodezyjne i inne formalności mogą wpłynąć na ostateczny harmonogram.
O decyzji wcześniej jednogłośnie wypowiedziały się także Rada Miejska w Bielsku‑Białej oraz Aglomeracja Beskidzka, co – jak zaznaczył prezydent miasta – miało pokazać szerokie poparcie samorządów regionu dla tej zmiany.
Na zakończenie: przekształcenie ma charakter długofalowy – to nie tylko zmiana nazwy czy właściciela, lecz inwestycja w edukację medyczną i rozwój ofert zdrowotnych w Podbeskidziu. Kolejne miesiące przyniosą szczegóły dotyczące organizacji klinik, kierunków badań i współpracy pomiędzy szpitalem a uczelnią.
na podstawie: UM Bielsko-Biała.
Autor: krystian
