Więcej na bezpieczeństwo – komisja podsumowała działania miasta i powiatu

FOT. Urząd Miejski w Bielsku-Białej
Podczas sesji Rady Miejskiej przedstawiono raport o tym, jak zmienia się dbałość o porządek i ochronę mieszkańców Bielska‑Białej. Na sali dominowały rozmowy o finansach, wodzie i przygotowaniu na sytuacje kryzysowe – dokument zaprezentował naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego z Urzędu Miejskiego, Krzysztof Gałuszka. Atmosfera była rzeczowa: coraz częściej pada stwierdzenie, że potrzeby wymagają większych nakładów.
- Wspólna Komisja Bezpieczeństwa i Porządku – tematy, które zdominowały rok
- Budżet i zabezpieczenia – rosnące potrzeby i propozycje zmian
Wspólna Komisja Bezpieczeństwa i Porządku – tematy, które zdominowały rok
Podczas 21. sesji Rady Miejskiej przedłożono sprawozdanie z pracy Wspólnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla miasta i powiatu. Komisja działa od września 2002 i zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym koordynuje zagadnienia związane z porządkiem publicznym. W raporcie zwrócono uwagę na główne obszary omawiane w 2025 roku:
- budżet miasta i powiatu w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,
- roczna analiza stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta i powiatu,
- ocena sytuacji związanej ze stanem wód administrowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,
- sytuacja migracyjna na terenie miasta i powiatu w I półroczu 2025 r.,
- zabezpieczenie ujęć wody na administrowanym terenie.
Raport zawierał też roczne sprawozdania z działalności służb i instytucji miejskich, w tym Straży Miejskiej w Bielsku‑Białej oraz Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym, a także zestaw informacji o pracach prowadzonych po ostatniej powodzi.
Budżet i zabezpieczenia – rosnące potrzeby i propozycje zmian
W dokumencie podkreślono, że wydatki miasta i powiatu na bezpieczeństwo systematycznie rosną. Autorzy raportu zwracają uwagę, że zadania z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej wymagają dodatkowych środków, jeśli miasto i powiat mają zapewnić skuteczną ochronę mieszkańcom. To sygnał, że priorytety planowania finansowego będą przesuwane w stronę inwestycji w infrastrukturę kryzysową i systemy monitoringu.
W sprawozdaniu wskazano również na konieczność dalszej współpracy między instytucjami – w tym z Urzędem Miejskim w Bielsku‑Białej i jego Wydziałem Zarządzania Kryzysowego – zwłaszcza przy ochronie ujęć wody i przygotowaniu na zagrożenia hydrologiczne.
Mieszczanin wyjdzie z tej lektury z kilkoma praktycznymi obserwacjami – środki na bezpieczeństwo rosną, ale to nie zawsze przełoży się od razu na odczuwalne zmiany na ulicy. Warto śledzić, które zadania otrzymają finansowanie w budżecie i jakie prace będą realizowane po stronie infrastruktury wodnej oraz w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom. Z raportu jasno wynika, że planowanie i koordynacja między miastem a powiatem będą kluczowe, aby inwestycje stały się widoczne i skuteczne.
na podstawie: UM Bielsko-Biała.
Autor: krystian

