Prezes z pasją - pół wieku kierowania Pasjonatem i sześć dekad przy klubie

W remizie OSP w Dankowicach świętowano wyjątkowe jubileusze, które zarysowują historię lokalnej piłki na dekady. To opowieść o człowieku, który przez całe życie budował klub od boiska po organizację ogólnopolskich turniejów - i o społecznej sile, która wokół niego się skupiła. Wydarzenie przyciągnęło dawnych zawodników, działaczy i przedstawicieli związków, dla których Pasjonat to coś więcej niż klub.
- W Dankowicach wróciły wspomnienia z boisk i trybun
- LKS PASJONAT - od nagrody ogólnopolskiej do lokalnej tożsamości
- Co z tego mają mieszkańcy i młodzi adepci futbolu
W Dankowicach wróciły wspomnienia z boisk i trybun
Podczas uroczystości w siedzibie OSP w Dankowicach uhonorowano długie lata pracy jednego z najbardziej rozpoznawalnych działaczy w regionie. Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej, byli działacze, trenerzy i zawodnicy oraz reprezentanci samorządu gminy Wilamowice. Obecna była także Dorota Nikiel z Zarządu Powiatu Bielskiego i radny powiatowy Andrzej Kamiński - niegdyś wieloletni bramkarz klubowy.
Historia klubu sięga jesieni 1945 r. - początkowo drużyna rozgrywała mecze towarzyskie, a od 1948 r. startowała w rozgrywkach Podokręgu Piłki Nożnej w Chrzanowie, a po 1955 r. w Podokręgu w Oświęcimiu w klasach C i B. W 1963 r. oddano do użytku nowy stadion z boiskiem piłkarskim i zapleczem sportowym - boiskami do siatkówki i koszykówki oraz urządzeniami lekkoatletycznymi.
LKS PASJONAT - od nagrody ogólnopolskiej do lokalnej tożsamości
Przełomowym momentem w dziejach klubu było zwycięstwo w konkursie redakcji “Wiadomości Sportowych” - Pasje ‘85, które w 1986 r. przyniosło mu ogólnopolskie uznanie. Wizyta prof. dr hab. Romana Trześniowskiego i wręczenie wyróżnienia zaowocowały przyjęciem w 1988 r. nazwy Pasjonat, która funkcjonuje do dziś. Klub rozwijał się nie tylko sportowo, ale i organizacyjnie - uruchomiono turnieje i inicjatywy dla dzieci, które z czasem zyskały zasięg krajowy.
Centralną postacią tych przemian jest Andrzej Sadlok, związany z klubem przez 60 lat i pełniący funkcję prezesa przez 50 lat. Przez trzy dekady reprezentował Pasjonat jako zawodnik, był grającym trenerem, przez 40 lat szkolił młodzież i wychował 4 kadrowiczów Polski. Jego pomysł na turniej „Wakacje z piłką - szukamy piłkarskich Janków” rozrósł się do rangi imprezy ogólnopolskiej. Dziełem życia prezesa jest stadion LKS PASJONAT - jeden z największych obiektów piłkarskich w regionie.
Miejsce obchodów i lista gości podkreśliły, że jubileusze mają wymiar nie tylko osobisty, ale też instytucjonalny - potwierdzając rolę klubu jako ważnego elementu sportowej struktury powiatu.
Co z tego mają mieszkańcy i młodzi adepci futbolu
Tradycja i infrastrukturowe zaplecze, o które dbał przez lata Andrzej Sadlok, przekłada się na realne korzyści dla okolicy: dostęp do rozbudowanego stadionu, kontynuacja turniejów dla dzieci oraz siatka trenerów i wolontariuszy. Dla młodych osób to szansa na treningi blisko domu, dla organizatorów - baza do organizacji wydarzeń na skalę powiatową i regionalną. Dla mieszkańców oznacza to też powód do dumy i możliwość uczestnictwa w sportowym życiu miejscowości - od meczów po lokalne imprezy.
Świętowanie jubileuszy w Dankowicach było równocześnie przypomnieniem, że kluby takie jak LKS PASJONAT nie tylko kształtują sportowe talenty, ale też budują przestrzeń społeczną, w której kolejne pokolenia mogą odnajdywać zajęcie, koleżeństwo i ambicję.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.
Ostatnie Artykuły

Bielsko-Biała z maturą ponad średnią. W kilku szkołach padł komplet

Staszic w Czechowicach-Dziedzicach zmienia hol. Szkoła szykuje się do jubileuszu

Bielsko-Biała znów w centrum 3x3. Stawką jest bilet do Mongolii

Piastowska znów z nowymi przystankami. Dwa kierunki jadą pod inne słupki

Teatr wyjdzie na ulice. Bielskie lato zyska sceny, ogień i operę

Bielsko-Biała szykuje się na 9 dni folkloru - program TKB już znany

Bielsko-Biała znów w czołówce. Matematyka dała drugie miejsce w województwie

Dziecko-Kwiat przy placu. Mural Gleo mówi o empatii bez patosu

Zabytkowe auta zjadą do centrum. Bielsko-Biała szykuje pokaz klasyków

Kask przestaje być dodatkiem. W Bielsku-Białej szykują rodzinny dzień bezpieczeństwa

W Bielsku-Białej rusza bezemisyjna zmiana. MZK odbiera kolejne autobusy

Maja Chamot błysnęła w Atenach i wraca z dwoma rekordami

Legionów znów zmienia ruch. Przystanek przesunie się o 100 metrów

Bielscy policjanci nie odpuszczają latem - dzieci uczą się unikać zagrożeń
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia polskokatolicka pw. św. Anny w Bielsku-Białej - msze, kancelaria, kontakt
- Urząd Statystyczny w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej - kontakt i godziny
- Delegatura Krajowej Informacji Skarbowej w Bielsku-Białej - kontakt, godziny, interpretacje
- Książnica Beskidzka - Filia Komorowice w Bielsku-Białej: kontakt, zapisy i zajęcia
- Główna Biblioteka Lekarska Oddział w Bielsku-Białej - kontakt, usługi, bazy danych
- Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach - Delegatura w Bielsku-Białej - kontakt, godziny, skargi konsumenckie
