Młodzi znawcy historii w ratuszu - 39. edycja konkursu Dziedzictwo Kulturowe Regionu

W Bielsko‑Białej w ratuszu podsumowano 39. edycję konkursu wiedzy o mieście, który przyciągnął uczniów z czternastu szkół. Zmagania trwały od szkolnych eliminacji po finał ustny i pokazały, że zainteresowanie lokalną przeszłością wciąż żyje. Organizatorzy i jury podkreślali wysoki poziom uczestników oraz wkład nauczycieli w kształtowanie świadomości regionalnej. Nagrody wręczono najlepszym w dwóch kategoriach wiekowych.
- Przebieg konkursu Dziedzictwo Kulturowe Regionu
- Uczestnicy i zwycięzcy z Bielska‑Białej
Przebieg konkursu Dziedzictwo Kulturowe Regionu
Organizatorem była Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko‑Bialskiej, a podsumowanie odbyło się 18 listopada w Ratuszu. Do eliminacji szkolnych, które przeprowadzono we wrześniu, zgłosiło się 97 uczniów — 64 z szkół podstawowych i 33 ze szkół średnich. Z tego etapu wyłoniono 33 uczestników pisemnego testu, który odbył się 16 października w Bielskiej Szkole Przemysłowej. Po części pisemnej po pięciu najlepszych z każdej kategorii zaproszono na finał ustny, rozegrany 30 października, który przesądził o ostatecznej kolejności.
Uczestnicy i zwycięzcy z Bielska‑Białej
Dziesiątka finalistów to uczniowie najlepiej znający historię i kulturę miasta. W kategorii szkół podstawowych miejsca zajęli:
- I miejsce — Maja Fabjańska, SP nr 13
- II miejsce — Nadia Jankowska, SP nr 29
- III miejsce — Michał Kosek, SP nr 18
- IV miejsce — Zuzanna Papierz, SP nr 13
- V miejsce — Liliana Damek, SP nr 13
Wśród szkół średnich nagrody przypadły:
- I miejsce — Martyna Mazur, Zespół Szkół Ekonomicznych
- II miejsce — Marcin Wójcicki, V Liceum Ogólnokształcące
- III miejsce — Tymon Kotzian, I Liceum Ogólnokształcące
- IV miejsce — Patrycja Dec, Zespół Szkół Ekonomicznych
- V miejsce — Adam Ścibor, V Liceum Ogólnokształcące
“Cieszę się bardzo, że ciekawość czasów minionych drzemie w was od najmłodszych lat. Wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie serdecznie gratuluję”
Piotr Kucia
“Z dzisiejszych podstaw programowych wiedza o regionie została niemal w całości wyrugowana. Tym bardziej należy docenić zaangażowanie wielu nauczycieli oraz dyrekcji szkół w dzieło budzenia świadomości regionalnej i zainteresowania dziejami naszego miasta”
dr Rafał Butor
na podstawie: UM Bielsko-Biała.
Autor: krystian

