Transport ładunków ciężkich należy do najbardziej fascynujących zadań w logistyce. Tego rodzaju zadania zawsze stanowią wyzwanie i nie ma w nich rutyny. Dlatego też, zwłaszcza w przypadku najbardziej spektakularnych przewozów, budzą spore zainteresowanie opinii publicznej. Czy w Bielsku-Białej również można trafić na przewozy ponadgabarytowe? I z czym wiąże się wykonywanie tego rodzaju operacji logistycznych?
Na czym polega transport ponadgabarytowy?
Przewozy ponadnormatywne, albo inaczej przewozy ponadgabarytowe, dotyczą stosunkowo niedużej niszy w branży TSL. Jednocześnie należą one do najbardziej spektakularnych, kosztownych i trudnych zadań w logistyce. Są też niezwykle istotne z punktu widzenia gospodarki. Dotyczą bowiem ładunków ważnych dla dobrego funkcjonowania i rozwoju przemysłu. Przykładowo, gabarytowe obiekty często wykorzystywane są w branży chemicznej, energetycznej i produkcyjnej. Taki ładunek mogą zaś stanowić chociażby łopaty turbin wiatrowych, transformatory, zbiorniki, piece czy maszyny wykorzystywane w fabrykach.
Czym jednak tak właściwie jest drogowy transport gabarytowy? To przewozy ładunków, które wykraczają poza dopuszczalne normy w ruchu drogowym, jeśli chodzi o wagę, długość, szerokość i wysokość pojazdu wraz z przewożonym obiektem. Przepisy ruchu drogowego wskazują wielkości, których nie można przekroczyć. Gdy zaś to się stanie, na przewóz ładunku należy zdobyć zezwolenie wydawane przez wskazany w aktach prawnych podmiot. Realizacją przewozu zajmują się zaś profesjonalne firmy transportowe.
Czy transport ponadgabarytowy wykonuje się w Bielsku-Białej?
Transport ponadgabarytowy w Bielsku-Białej może być równie potrzebny jak i w innych miejscach kraju. Wszystko zależy bowiem od ładunku, który należy przewieźć. Wystarczy, aby tylko jedna wartość przekraczała normy, by konieczne było zlecenie przewozu ponadnormatywnego specjalistom. Ponadgabarytowych obiektów do transportu nie brakuje zaś w żadnym większym mieście lub w jego okolicach, a w obszarach bardziej uprzemysłowionych, do których Bielsko-Biała należy, tym bardziej należy się liczyć z koniecznością jego przeprowadzenia.
Warto tu zresztą zaznaczyć, że transport gabarytowy to nie są tylko największe przewozy, takie jak transport TBM z Opola do Rzeszowa w 2022 roku, czy transport kolumny petrochemicznej w Płocku w 2023 roku. Zazwyczaj dotyczy on zdecydowanie mniejszych, ale wciąż wymagających dużej ostrożności, dobrego planowania i staranności, obiektów. Wskazać tu można chociażby transport maszyn budowlanych, przemysłowych i rolniczych. To na przykład przewóz koparek, kombajnów czy robotów i elementów linii produkcyjnych. Usługi tego rodzaju są też konieczne na placach budowy, gdy trzeba przewieźć betonowe lub metalowe elementy konstrukcyjne.
Jakie są wyzwania w transporcie ponadgabarytowym?
Transport gabarytów nie jest łatwy do realizacji. Nawet w przypadku mniejszych ładunków, jak łodzie czy domki holenderskie, musi być odpowiednio przygotowany logistycznie. Przewozy gabarytowe wymagają dobrej organizacji, doboru właściwych środków transportu, zaangażowania wykwalifikowanego personelu, przygotowania załadunku i rozładunku, zabezpieczenia ładunku na czas przejazdu, a także zaplanowania tras. Nie można również zapominać o tym, by przejazd był należycie opracowany pod względem formalno-prawnym. Trzeba zatem dysponować odpowiednimi zezwoleniami, zadbać o ubezpieczenie, uiścić wymagane opłaty, etc. Wszystko to jest sporym wyzwaniem organizacyjnym.
Jednocześnie trudności wynikają z samego charakteru przewożonych ładunków. Kłopot może chociażby sprawić sposób załadunku. Czasem transport może wymagać modyfikacji trasy przejazdu. W szczególnych przypadkach konieczne może być zamówienie u producenta środka transportu dedykowanego pod konkretne zlecenie. Może też pojawić się potrzeba zbudowania drogi dojazdowej do celu. Przewozy gabarytowe zawsze mają charakter indywidualny i mogą się wiązać z koniecznością przeprowadzenia szeregu czynności, o których w kontekście realizacji normalnego transportu w ogóle nie trzeba nawet myśleć.
Skąd wysokie koszty transportu ponadgabarytowego?
Warto zarazem podkreślić, że wszelkie czynności dodatkowe, które należy przeprowadzić, aby transport mógł się odbyć, są realizowane na koszt zleceniodawcy. Zazwyczaj nie są to zaś niskie wydatki, a im większa waga i rozmiary przewożonego ładunku, tym większe wyzwanie logistyczne i wyższe ceny usługi. W przypadku dość regularnie wykonywanych przewozów, takich jak transport maszyn budowlanych, koszty jest dużo łatwiej oszacować. Wciąż są one jednak wyższe od standardowych przewozów, bo wymagają bardziej specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanego zespołu pracowników, a ich obsługa logistyczna jest bardziej czasochłonna. Należy też pamiętać o tym, że przewozy gabarytowe są związane z pewnymi stałymi kosztami, choćby w kwestii opłat ubezpieczeniowych czy wydawanych zezwoleń. Wysoka cena usług gabarytowych to efekt specjalistycznego charakteru tego rodzaju przewozów oraz uwarunkowań wynikających ze specyfiki przewożonych ładunków.