Alarm przeciwpowodziowy w powiecie bielskim zamieniony na pogotowie
Alarm przeciwpowodziowy w powiecie bielskim został odwołany, ale mieszkańcy nadal muszą być czujni. Woda w rzekach zaczyna opadać, co daje nadzieję na szybki powrót do normalności. Władze oraz służby ratunkowe dziękują za wsparcie i pomoc w trudnych chwilach.
  1. Alarm przeciwpowodziowy zamieniony na pogotowie przeciwpowodziowe.
  2. Poziomy wód w większości rzek spadły poniżej stanu alarmowego.
  3. Most na ul. Zabrzeskiej w Ligocie ponownie otwarty.
  4. Trwa szacowanie szkód i usuwanie skutków powodzi.

Decyzją starosty bielskiego, alarm przeciwpowodziowy ogłoszony w trzech gminach powiatu bielskiego – Wilamowicach, Czechowicach-Dziedzicach i Jasienicy – został zamieniony na pogotowie przeciwpowodziowe. Obecnie stan pogotowia obowiązuje we wszystkich dziesięciu gminach powiatu. Poziomy wód w większości rzek regionu spadły poniżej stanu alarmowego, co jest pozytywną oznaką stabilizacji sytuacji powodziowej.

W środę rano stan alarmowy był przekroczony jedynie na Wiśle w Jawiszowicach w sąsiednim powiecie oświęcimskim. Rzeki Wapienica i Wisła w Podkępiu i Goczałkowicach przekraczały stany ostrzegawcze, jednak trend jest malejący, co pozwala wierzyć, że sytuacja wkrótce się unormuje.

Most na ul. Zabrzeskiej w Ligocie, który był zamknięty z powodu wysokiej wody, został ponownie otwarty dla ruchu wczoraj późnym popołudniem. Jest to ważna informacja dla mieszkańców, którzy mogą teraz swobodnie korzystać z tej przeprawy.

„Wielkie podziękowania dla wszystkich służb, które wspierały samorządy i naszych mieszkańców w tych dramatycznych chwilach: strażaków Państwowej Straży Pożarnej i strażaków ochotników, dla policji i służb kryzysowych poszczególnych gmin. Ogrom pracy przed nami, czyli usuwanie szkód i szacowanie strat” – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Trwa szacowanie szkód po powodzi spowodowanej przez nawalne deszcze. Najtrudniejsza sytuacja była w gminie Jasienica, Czechowicach-Dziedzicach oraz w gminie Wilamowice. Woda uszkodziła umocnienie przyczółku mostu przy ul. Bestwińskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Choć przeprawa jest przejezdna, konieczne będą tam prace naprawcze.

Władze lokalne apelują do mieszkańców o ostrożność i cierpliwość w najbliższych dniach. Trwa intensywna praca nad usuwaniem szkód i przywracaniem normalnego funkcjonowania regionu. Działania te będą wymagały czasu, ale dzięki wspólnemu wysiłkowi możliwe jest szybkie przywrócenie porządku.


Powiat Bielski