Bezpieczna jazda hulajnogą – przypomnienie zasad z KMP Bielsko-Biała
Wiosenna pogoda zachęca do korzystania z elektrycznych hulajnóg, ale czy znamy wszystkie przepisy? Przed nami sezon letni, idealny czas na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Oto kilka kluczowych zasad, które pomogą bezpiecznie korzystać z tego popularnego środka transportu.
  1. Elektryczne hulajnogi można prowadzić na drogach dla rowerów i ścieżkach rowerowo-pieszych, a na jezdniach tylko tam, gdzie prędkość nie przekracza 30 km/h.
  2. Przewożenie pasażerów, zwierząt, ciągnięcie pojazdów czy kierowanie pod wpływem alkoholu to czynności zabronione podczas jazdy hulajnogą.
  3. Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej to 20 km/h na dedykowanych drogach i powinna być zbliżona do prędkości pieszego na chodnikach.
  4. Osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać odpowiednie dokumenty (karta rowerowa, prawo jazdy), aby legalnie korzystać z elektrycznych hulajnóg.

Hulajnogi elektryczne, mimo że nie wymagają pedałowania, muszą spełniać określone normy techniczne. Każde urządzenie powinno być wyposażone w działający hamulec, dzwonek, światła odblaskowe oraz podpórkę umożliwiającą stabilne parkowanie. Wymiary i waga hulajnogi również są regulowane prawnie, co gwarantuje bezpieczeństwo i porządek na drogach.

Bezpieczne korzystanie z hulajnogi nie tylko zwiększa komfort użytkowników, ale także minimalizuje ryzyko wypadków. Należy zawsze pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i szanowaniu innych uczestników ruchu. Prawidłowe zachowanie na drodze to podstawa, aby cieszyć się z jazdy i nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

Zachowanie ostrożności i odpowiedzialności podczas korzystania z elektrycznych hulajnóg pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i pozwoli na pełne korzystanie z możliwości, jakie oferuje ten nowoczesny środek transportu. Warto być wzorem odpowiedzialnego użytkownika i cieszyć się każdą chwilą spędzoną na świeżym powietrzu, dbając przy tym o własne bezpieczeństwo i komfort podróży.


Opierając się na: KMP w Bielsku-Białej