Nowy most w Porąbce ukończony z dużym wyprzedzeniem czasowym
Most w Porąbce szybciej połączy brzegi Soły. Mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą, gdyż nowa konstrukcja ma być gotowa znacznie wcześniej niż planowano. To nie tylko symbol postępu technicznego, ale także obietnica lepszej przyszłości dla lokalnej społeczności.
  1. Nowy most w Porąbce ma być gotowy w czerwcu, aż pięć miesięcy przed planowanym terminem.
  2. Stara kładka, postawiona przez żołnierzy po powodzi, służyła mieszkańcom przez ponad 30 lat.
  3. Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej realizuje inwestycję o wartości ponad 43 mln zł.
  4. Przyszłe plany obejmują przebudowę ul. Strumieńskiej w Jasienicy oraz drugi etap przebudowy ul. Bukowskiej w Czańcu.

W Porąbce nadchodzi nowa era komunikacji drogowej. Oczekiwana z niecierpliwością przez mieszkańców, nowa stalowa konstrukcja mostu na rzece Soła, która zastąpi dotychczasową tymczasową kładkę, ma być ukończona już w czerwcu tego roku. "Sam się boję, gdy mnie o to pytają, ale takie mamy informacje z placu budowy. Jeśli zima nie wróci, to jest to realne" - mówi z nadzieją Andrzej Płonka, starosta bielski.

Długo oczekiwana inwestycja, realizowana przez Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej, nie tylko zwiększy bezpieczeństwo i komfort podróżowania, ale także uchroni gminę przed podziałem na pół w przypadku większej powodzi. "Ostatnie badania pokazały, że przy większej powodzi kładka może „popłynąć” z rzeką, a gmina zostanie podzielona na pół bez komunikacji. Problem byłby też z ruchem tranzytowym od Żywca. Stąd decyzja, by przejąć most od gminy i starać się o pieniądze z zewnątrz" - przypomina Płonka.

Finansowanie inwestycji zostało zabezpieczone dzięki programowi rządowemu „Mosty dla regionów”, z którego udało się pozyskać około 38 mln zł. Dodatkowe środki pochodzą z budżetu powiatu bielskiego, zamykając całkowity koszt projektu na kwocie ponad 43 mln zł. "Mieliśmy szczęście do wykonawcy, który pracuje dużo dłużej niż 8 godzin dziennie. Sprzyjała nam też mało zimowa pogoda" - dodaje starosta, wyrażając podziw i wdzięczność za szybki postęp prac.

W kontekście dalszych planów na rozwój infrastruktury drogowej w powiecie, niedawno rozstrzygnięto przetarg na przebudowę ul. Strumieńskiej w Jasienicy oraz zaplanowano drugi etap prac na ul. Bukowskiej w Czańcu. Oba projekty, dzięki współpracy z gminami, mają na celu dalsze usprawnienie komunikacji i zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Źródło: Powiat Bielsko-Biała