Wczoraj obchodzony był Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. Z tej okazji policjanci z bielskiej drogówki zorganizowali symulację wypadku drogowego. Z samochodu wydobywał się dym, a na fotelu kierowcy siedziała nieprzytomna kobieta. Mundurowi sprawdzali reakcję osób przejeżdżających samochodami na sytuację zagrożenia. Część osób reagowała prawidłowo. Niestety, było też kilku kierujących, którzy przejechali koło rozbitego pojazdu obojętnie.

W dniu 19 listopada 2023 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych, celem akcji jest uzmysłowienie zagrożeń, jakie niosą ze sobą lekkomyślne zachowania zarówno kierujących, jak i pieszych. Akcję przeprowadzono na ul. Jana III Sobieskiego w Bielsku-Białej przed budynkiem Ochotniczej Straż Pożarnej w dzielnicy Stare Bielsko. Działania polegały na przeprowadzeniu symulacji wypadku drogowego, w którym z samochodu wydobywał się gęsty dym, a na fotelu kierowcy siedziała nieprzytomna kobieta. Mundurowi sprawdzali reakcję osób przejeżdżających na sytuację zagrożenia. Część osób zareagowała prawidłowo. Zatrzymywała się z chęci udzielenia pomocy poszkodowanemu. Każdej osobie niosącej pomoc podziękowano. Niestety, było też kilku kierujących, którzy przejechali obojętnie.

Przy okazji tej akcji, oprócz wzmożonej aktywności patroli drogówki, został również poruszony problem ofiar wypadków drogowych i ich przyczyn. Od lat pozostają one bowiem niezmienne, są nimi: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. Policjanci ruchu drogowego podczas działań kontrolowali prędkość kierujących w miejscach występowania zagrożeń, w celu skłonienia kierujących do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń prędkości.

Uważajmy na drogach! Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem.

Za pomoc w przeprowadzeniu akcji policjanci z drogówki dziękują wszystkim podmiotom biorącym udział w symulacji.  Dziękujemy również przedstawicielom mediów za udział w wydarzeniu.