Dach to nie tylko element budynku, ale także jego parasol ochronny. Niestety, wielu właścicieli pomija jego regularne mycie, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wiatr, deszcz i śnieg to tylko niektóre z czynników, które wpływają na stan dachu. Kurz i brud to jeszcze nic w porównaniu z glonami, pleśniami i porostami, które, niestety, również często osiedlają się na powierzchni dachówki.

Jak umyć dach, skutecznie pozbywając się glonów, mchu i osadu?

Twój dach jest narażony na atak ze strony nieproszonych gości — kwaśnego deszczu, sadzy z komina i zuchwałych glonów, które osiadają na jego powierzchni. I nie ma co udawać, że to nie ma znaczenia — te zabrudzenia psują nie tylko wizerunek Twojego dachu, ale także niszczą jego pokrycie, w konsekwencji może wymagać kosztownych napraw.

Gdy już zdecydujesz się na mycie elewacji, pamiętaj o wcześniejszym porządnym czyszczeniu dachu, bo brudna woda spływająca z niego szybko zrujnuje piękny wygląd odświeżonej fasady. Plamy i zacieki to nie to, czego oczekujesz po remoncie — więc lepiej pomyśl o profesjonalnym czyszczeniu dachu, aby nie psuć efektu całości.

Jak często myć dach?

Częstotliwość mycia dachu zależy od rodzaju pokrycia i stopnia zanieczyszczenia, ale zazwyczaj dachy myje się raz na kilka lat. Warto jednak regularnie kontrolować stan pokrycia dachowego, najlepiej co 5 lat, aby uniknąć kosztownych napraw.

Regularne mycie dachu jest konieczne, szczególnie w przypadku dachówek ceramicznych, które są podatne na zabrudzenia biologiczne z powodu swojej nasiąkliwości. Dzięki temu unikniesz gromadzenia się na nim wieloletnich zanieczyszczeń, które mogą uszkadzać pokrycie dachowe.

Glony są szczególnie groźne dla dachu, ponieważ atakują wypełniacze wapienne, które stosuje się w produkcji dachówek. W rezultacie materiał staje się mniej wytrzymały i bardziej podatny na uszkodzenia. Jeśli chcesz uniknąć kosztownych napraw lub nawet wymiany dachu, nie możesz zaniedbywać jego czyszczenia.

W jaki sposób skutecznie umyć dach?

Aby dokładnie umyć dach, potrzebujesz sprzętu do czyszczenia pod ciśnieniem lub specjalistycznego preparatu, zwłaszcza jeśli dach jest pokryty glonami i mchem. Dla dachówki ceramicznej najlepiej użyć środków biobójczych, które należy pozostawić na dachu przez kilka lub kilkanaście godzin, a następnie usunąć pod ciśnieniem. Zwykła woda może pomóc tylko tymczasowo, dlatego warto zastosować dedykowany preparat, aby pozbyć się nieproszonych lokatorów na dłużej.

Myjka ciśnieniowa niczym czarodziejska różdżka

Jeśli uważasz, że dasz radę uporać się samodzielnie z wyzwaniem mycia dachu, to nie ma czasu do stracenia. Przed przystąpieniem do pracy, upewnij się, że dysponujesz odpowiednim sprzętem. Weź do ręki karcher i pozwól mu zagrać pierwsze skrzypce podczas mycia połaci ciśnieniem wody. Rozpocznij od najwyższych fragmentów i kieruj strumień wody w kierunku rynien spustowych, aby pozbyć się brudu w jak najbardziej efektywny sposób. Gdy karcher odrobi już swoje, pozostałe zabrudzenia usuniesz za pomocą specjalnie przygotowanych środków. Uważaj jednak i unikaj drucianych szczotek i ścierniw, które mogą niekorzystnie wpłynąć na stan Twojego dachu i naruszyć strukturę materiału wykorzystanego na budowę dachu.

Środki chemiczne do mycia dachów – wybierz z głową

Mistrzowsko dbać o dach to sztuka, a wybór właściwego środka do jego czyszczenia to kluczowa sprawa. Zanim sięgniesz po jakikolwiek preparat, pamiętaj, że rodzaj pokrycia dachowego decyduje o tym, jaki specyfik będzie skuteczny. Blachodachówka i dachówka betonowa to dwa różne światy, a niewłaściwe zastosowanie chemicznej chemii może doprowadzić do katastrofy. Poza tym, zanim przystąpisz do mycia, upewnij się, że zabrudzenia nie zalegają na dachu, lecz spływają przez rynny, by nie skończyć na myciu elewacji.

Samo czyszczenie to jednak tylko część pracy. Często konieczne jest malowanie pokrycia dachowego, by odświeżyć jego wygląd i zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń biologicznych. W przypadku mocno zanieczyszczonego dachu nie ma co próbować ratować go samodzielnie — postaw na profesjonalistów, by cieszyć się efektem solidnej i terminowej pracy.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.elevatio.pl/czyszczenie-mycie-dachow.html