Złote i czarne plaże Teneryfy

Teneryfa jest wyspą wulkaniczną, która powstała z dna oceanu. Należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich i leży niedaleko Maroko, po jego zachodniej części. Geograficznie to niemalże Afryka, a więc cały rok świeci tu słońce. Pogoda, palmy i ocean to lepik na turystów głodnych witaminy D! Właśnie tutaj przez cały rok zarówno latem, jak i zimą zjeżdżają się turyści z całej Europy na zwiedzanie wyspy oraz plażowanie.

Zastanawiacie się pewnie jakie plaże przeważają na wyspie czy są one wyłącznie kamieniste, czy występują tu również jasne, złote i mięciutkie piaski. Jak większość z Was na pewno się domyśla, na wulkanicznych terenach przeważają wulkaniczne ciemne plaże. Występują w kolorach od jasnych szarości po czarne jak węgiel piaski, które również mają swój niebanalny urok. Dokładny opis wszystkich najciekawszych plaż przeczytacie w artykule Plaże na Teneryfie.

Do czarnych jaśniejszych plaż na południu zaliczamy Playa Fañabe, La tejita, Playa Bobo, Playa Troya, Playa el Médano, Playa de los Guíos, Playa de Torviscas oraz Playa Enramada.

Kruczo czarne południowe plaże to Playa La Arena i czarna część Playa del Duque.

Wspomniana wyżej Playa del Duque jest niezwykle kontrastowa, ponieważ idąc w kierunku Costa Adeje, w połowie plaża zamienia się w jasną, drobno piaszczystą plażę o turkusowej wodzie. Piach został tam przewieziony z Sahary, tak samo jak w przypadku innych jasnych bądź złotych plaż Teneryfy. Na południu znajdziemy go jeszcze na Playa Las Vistas, Playa la Pinta, Playa del Camisón, Playa Abama.

Na północy zato kruczo czarnych plaż nie trzeba szukać z lornetką. Niemalże każda plaża jest czarna, duża oraz szeroka. W Puerto de La Cruz znajdziemy czarne plaże o mieniącym się piasku tj. Playa Jardin. Za zielonymi górami Anaga znajdziemy przepiękne dzikie plaże tj. Playa de Benijo z ciekawie wystającymi formacjami skalnymi.

Jednak i na północy znajduje się jedna złota plaża. Jest to plaża, którą mogliście widywać na pocztówkach z Teneryfy - Las Teresitas, położona tuż nad stolicą Santa Cruz. Ogromna szeroka plaża o drobnym złotym piasku i ciekawych odmianach wąskich wysokich palm robi wrażenie. Możecie wjechać drogą na punkt widokowy, z którego jeszcze lepiej widać turkusowo-zielone kolor wody kontrastujące z plażą Las Teresitas.