Pijani kierujący to ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, które mogą skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami. Pomimo wielu apeli i kampanii, na drogach Bielska-Białej i powiatu wciąż zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący.

Policjanci z Komendy Miejskiej w Bielsku-Białej stanowczo reagują na wszelkie rażące naruszenia przepisów, dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każdego dnia mundurowi prowadzą wiele kontroli drogowych, podczas których zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący czy też będący pod wpływem działania narkotyków. Wczoraj zatrzymali dwóch nietrzeźwych, a dziś do godziny 10:30 kolejnych dwóch. Od 1 marca do wczoraj było takich osób aż 10, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę mimo spożytego alkoholu.

O tym, że społeczeństwo ma dosyć osób, które kierując pod wpływem alkoholu czy też narkotyków stwarzają ogromne niebezpieczeństwo na drodze, świadczą zgłoszenia dotyczące nietrzeźwych kierujących oraz obywatelskie postawy związane z ujęciem nietrzeźwych za kółkiem. Wczoraj taka osoba została zatrzymana przez innego uczestnika ruchu. Zdarzenie miało miejsce w Jasienicy około godziny 19:00. Kierowca samochodu m-ki VW poruszając się trasą S52 z Bielska-Białej w kierunku Jasienicy zauważył jadący pojazd marki Fiat, którego styl jazdy sugerował, że kierowca może być pod wpływem alkoholu. Samochód  bowiem poruszał się od lewej do prawej krawędzi, zwalniał, po czym znów przyspieszał, co zmuszało innych kierowców do hamowania. Kierujący Volkswagenem widząc niebezpieczną jazdę kierowcy Fiata, postanowił jechać za nim, a kiedy ten zjechał na parking przy stacji paliw, podjął działania, aby uniemozliwić mu dalszą jazdę.  Po wyjściu z samochodu i otwarciu drzwi kierowcy Fiata od razu wyczuł zapach alkoholu, co spowodowało, że bez zastanowienia wyciągnął kluczyki ze stacyjki. Na miejsce został wezwany patrol z Komisariatu Policji w Jasienicy. Okazało się, że bezmyślnym kierowcą jest 59-letni obywatel Ukrainy, u którego przeprowadzone badanie wykazało przeszło 2,5  promila alkoholu w organizmie!!
Drugi kierowca został zatrzymany przez patrol ruchu drogowego bielskiej komendy. Poruszał się on w Ligocie, ulicą Czechowicką samochodem marki Citroen, mając przeszło 1,5  promila alkoholu w organizmie.

Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł.

Pamiętajmy, że na każdym spoczywa obowiązek zapobiegania przestępstwom i reagowaniu na nie. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby zdecydowanie reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że osoba pod wpływem alkoholu chce kierować samochodem. Każdy może zapobiec przestępstwu , a może nawet tragedii !

Dziękujemy za obywatelską postawę świadków, dzięki którym udaje się wyeliminować z ruchu drogowego osoby, które mają problem z przestrzeganiem przepisów. Dziękujemy za tak szybką reakcję na zagrożenie oraz profesjonalne zachowanie, które przyczyniło się do zatrzymania pijanego kierującego. Bez tak zdecydowanej reakcji pijany kierowca mógł doprowadzić do tragedii na drodze. Apelujemy, aby od razu alarmować służby i pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo!


Kampania "Nie reagujesz – akceptujesz!" trwa!

Przypominamy, że niezmiennie od 2011 roku trwa kampania społeczna "Nie reagujesz – akceptujesz!". Dzięki Państwa współpracy wiele razy zatrzymano już sprawców  m.in. kradzieży, włamań, rozbojów, a także kierujących, którzy będąc pod wpływem alkoholu prowadzili samochód. W dalszym ciągu liczmy na Państwa pomoc i dziękujemy za każdą informację, która może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście oraz powiecie.

Apelujemy, aby każdy reagował na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. W ten sposób wszyscy wspólnie dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych. Wystarczy zadzwonić na numer 112 i powiadomić najbliższą jednostkę policji o naszych podejrzeniach. Policjanci sprawdzą każdy sygnał. Być może nasza reakcja pozwoli uniknąć tragedii !