Jakie zalety ma okap z półką i kiedy warto go kupić?

Do grona dostępnych w sklepach okapów dołączyły ostatnio okapy z półką. Są one często montowane w aneksach kuchennych, ale sprawdzą się też w kuchniach zamkniętych. Jakie zalety mają tego rodzaju okapy i kiedy warto się na nie zdecydować?

Jak zbudowany jest okap z półką?

Do kuchni można wybrać różne rodzaje okapów. Teraz chętnie wybierane są okapy wyposażone w półki do przechowywania.

Tego typu okapy wyposażone są najczęściej w ażurowe półki na bazie metalowej ramy. Można kupić je w różnych wariantach kolorystycznych, na przykład jako malowane proszkowo na czarno lub też jako chromowane. Również mogą być one wyposażone w drewniane półki.

Poza takimi okapami można również spotkać się z modelami o wydłużonych konstrukcjach, które również mogą służyć jako półki.

W jakiej kuchni sprawdzi się okap z półką na przyprawy?

Ze względu na swoją budowę okap z półką ma bardzo szerokie zastosowanie i może być on używany w wielu wnętrzach.

Przykładowo półki przy okapie mogą być wykorzystane do przechowywania na nich przypraw, by łatwo po nie sięgnąć podczas gotowania. Również na takich okapach można umieścić rośliny oraz dekoracje, na przykład pojemniki, misy, wazony.

Ze względu na miejsce do przechowywania takie okapy doskonale nadają się do małych kuchni oraz do aneksów kuchennych, ale również można wykorzystać je do większych wnętrz, również w kuchniach zamkniętych.

Warto też wskazać, że różne warianty wzornicze umożliwiają dobranie takich kuchni do wielu stylów aranżacji wnętrz.

Nad wyspę i półwysep kuchenny – okap wyspowy z półką

Bardzo popularnym wyborem jest dzisiaj okap wyspowy z półką. Przeznaczony jest on do montażu sufitowego i może być podłączony z instalacją wentylacyjną albo działać jako pochłaniacz.

Takie okapy najlepiej nadają się do montażu nad wyspami kuchennymi oraz półwyspami kuchennymi, na przykład w aneksie kuchennym.

Na ścianę – okap kuchenny z półką

Można również wykorzystać okap z półką wtedy, gdy kuchenka znajduje się przy ścianie. Wtedy montaż odbywa się do ściany albo do sufitu zależnie od rodzaju wybranego okapu kuchennego.

Okapy wyposażone w półkę lub w kilka półek są zatem bardzo dobrą alternatywą dla standardowego okapu kuchennego. Dzięki nim można łatwo przechowywać różne przedmioty, ale też zadbać o właściwą jakość powietrza w kuchni. Dodatkowym atutem jest możliwość montażu okapu kuchennego tego typu jako pochłaniacz, dlatego nie trzeba podłączać go wtedy do kanału wentylacyjnego w budynku.