Jak co roku, przełom października i listopada to czas wytężonej pracy policjantów, szczególnie tych z drogówki. By każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich, w całej Polsce od 28 października 2022 roku prowadzona będzie akcja "ZNICZ 2022". O przebiegu działań oraz zmianach w organizacji ruchu i utrudnieniach będziemy na bieżąco informować na naszych stronach. Pamiętajmy, że jest to również czas, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych!

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Ruch na drogach będzie coraz większy, szczególnie w pobliżu cmentarzy oraz dróg dojazdowych do nekropolii, dlatego zadbajmy o własne bezpieczeństwo. W ramach policyjnej akcji "Znicz 2022" mundurowi sprawdzać będą stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Pamiętajmy o podstawowych zasadach: dostosujmy prędkość pojazdów do warunków panujących na drodze i pamiętajmy o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania. Apelujemy też do tych kierowców, którzy wybierają się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej. Planując podróż, warto sprawdzić wcześniej trasę przejazdu oraz ewentualne utrudnienia, jakie mogą się pojawić na różnych odcinkach. W wielu miejscach pojawią się zmiany organizacyjne, niektóre ulice zostaną wyłączone całkowicie z ruchu, o czym informować będą znaki drogowe. Na pobłażliwość policjantów nie mają co liczyć kierujący, którzy zdecydują się usiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu lub narkotyków.


Apelujemy też do pieszych, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Mimo że prawo wymaga noszenia odblasków wyłącznie poza obszarem zabudowanym, zachęcamy, by nosić je zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu i po zmroku staje się widoczny dla kierowcy z odległości około 30 metrów. Samochód jadący z prawidłową prędkością pokonuje taki dystans w ciągu niewiele więcej niż sekundy. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. To duża różnica, która znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo.


Uważajmy również na złodziei, dla których to czas wzmożonej aktywności. Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, zadbajmy również o nasze mieszkania – czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!


Pamiętaj, aby:


• Podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Złodziej tylko czeka, aż podasz mu jak na tacy wszystkie wartościowe rzeczy, które będzie mógł spieniężyć.


• Wybierając się na groby, nie zabierać większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Będą bezpieczniejsze, jeżeli pozostawimy je w domu.


• Nie zostawiać w zaparkowanym samochodzie rzeczy wartościowych „na widoku". Wychodząc z pojazdu, zwróćmy uwagę czy okna i drzwi naszego samochodu zostały zamknięte. Starajmy się parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych.


• Zadbać o bezpieczeństwo osób nam towarzyszących — dzieci oraz osób starszych. Nie „spuszczajmy ich z oka". W tłumie łatwo jest się zgubić, a wtedy o panikę nie trudno. Bardzo ważną i pomocną rzeczą będzie założenie na nadgarstku dziecka czy seniora tzw. opaski niezgubki bądź umieszczenie kartki w ubraniu z numerem telefonu lub adresem rodziny zagubionej osoby.


• Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważać na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Wtedy najlepiej sprawdza się karta płatnicza.


• W okresie Wszystkich Świętych wiele osób planuje dalsze wyjazd na groby swoich najbliższych. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania. Wychodząc, sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Włączmy alarm, jeśli taki posiadamy. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił. Właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas od działania przestępcy, a tym samym utraty swojego dobytku.


• Zwracajmy uwagę na osoby, które kręcą się „bez celu” i dziwnie się zachowują. Możliwe, że jest to złodziej, który chodzi i wstępnie „bada teren". Dlatego bądźmy czujni, jeżeli cokolwiek wzbudzi naszą niepewność oraz zburzy poczucie bezpieczeństwa, zadzwońmy na Policję.


Apelujemy również, aby piesi, którzy wybierają się na groby, szczególnie teraz, gdy jesień w pełni i szybko zapada zmrok, wyposażyli się w ważne dla naszego bezpieczeństwa elementy odblaskowe.


Życzymy bezpiecznych wyjazdów i powrotów, spokoju oraz pełnych zadumy i refleksji odwiedzin na grobach bliskich.