Pasieka Roku 2024 w powiecie bielskim – zgłoszenia do 29 maja
Miłośnicy pszczół z powiatu bielskiego mają powód do radości! Już po raz drugi organizowany jest konkurs „Pasieka Roku 2024”, który promuje pszczelarstwo i edukuje o znaczeniu pszczół dla naszego środowiska. Starosta bielski Andrzej Płonka objął wydarzenie swoim patronatem, zachęcając do udziału zarówno doświadczonych, jak i początkujących pszczelarzy.
  1. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 maja.
  2. Konkurs podzielony jest na dwie kategorie: pasieki posiadające do 20 rodzin pszczelich oraz te mające od 21 do 80 rodzin.
  3. Wizyta komisji konkursowej to okazja do spotkania z ekspertami i zdobycia cennych porad.
  4. Organizatorem jest Powiat Bielsko-Biała wspólnie z Beskidzkim Związkiem Pszczelarzy „Bartnik”.

Pszczoły odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, zapylając rośliny i produkując miód, który jest ceniony za swoje właściwości zdrowotne. Konkurs „Pasieka Roku 2024” ma na celu nie tylko wyłonienie najlepszych pasiek, ale również podniesienie świadomości społecznej na temat pszczelarstwa. Magdalena Więzik, naczelniczka wydziału promocji powiatu, podkreśla, że każda pasieka jest ważna, bez względu na jej wielkość.

"Warunkiem jest, żeby ule znajdowały się w jednej z dziesięciu gmin naszego powiatu," wyjaśnia Magdalena Więzik. Dodaje, że komisja oceniająca składa się z przedstawicieli związku pszczelarzy, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Powiatowego Lekarza Weterynarii, co gwarantuje profesjonalną ocenę każdej zgłoszonej pasieki.

Udział w konkursie to doskonała okazja dla pszczelarzy do wymiany doświadczeń i uzyskania wskazówek od ekspertów, jak jeszcze lepiej dbać o swoje pszczele rodziny. To także szansa na promocję zdrowego stylu życia i naturalnych produktów, jak miód, pyłek czy propolis, które są nie tylko smaczne, ale i bardzo korzystne dla zdrowia.

Każdy, kto posiada pasiekę w naszym powiecie, powinien rozważyć zgłoszenie swojej działalności i pokazanie, jak wielką pasją jest dla niego pszczelarstwo. To nie tylko konkurs, ale przede wszystkim święto lokalnej społeczności, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.


Opierając się na: Powiat Bielsko-Biała