Mop parowy – podłogi czyste jak nigdy?

Czyszczenie podłóg w domu może sprawić dużo problemów. Tradycyjne mopy wymagają częstej wymiany wody. Ponadto ich skuteczność może w dużej mierze zależeć od użytych detergentów. Jeśli chcemy, by podłoga lśniła czystością, warto wybrać mop parowy. Urządzenie to ma dużą przewagę nad standardowymi rozwiązaniami. Poznaj najważniejsze zalety tego rozwiązania.

Jakie zalety ma mop parowy?

Działanie mopa parowego polega na wytwarzaniu pary wodnej. Woda podgrzewana jest za pomocą grzałki do temperatury ok. 100℃, a następnie wydostaje się za pomocą głowicy pod dużym ciśnieniem. Pod wpływem temperatury i wilgoci brud sam odspaja się od powierzchni. Dzięki temu czyszczenie parą wodną to jeden z bardziej efektywnych sposobów na pozbycie się brudu – zwłaszcza bez użycia detergentów. To także duża oszczędność czasu.

Czyszczenie parowe – poza wysoką skutecznością – ma również inne zalety. Przede wszystkim całkowicie eliminuje konieczność stosowania drogich środków czyszczących. Z jednej strony jest to duża oszczędność pieniędzy. Za wyborem mopa parowego przemawia także ekologia – czyszczenia samą wodą jest bezpieczne dla naszego zdrowia i nie ma szkodliwego wpływu na środowisko. Ponadto jest bardziej przyjazne dla małych dzieci i alergików, ponieważ na powierzchniach nie pozostają alergeny.

Dzięki wysokiej temperaturze mop parowy również dezynfekuje powierzchnię, skutecznie usuwając wirusy, bakterie, roztocza oraz inne drobnoustroje. Możemy więc mieć pewność, że podłogi będą higienicznie czyste i nasze dzieci będą mogły bezpiecznie się na nich bawić.

Czy mop parowy nadaje się do każdej powierzchni?

Kolejną, ważną zaletą mopów parowych jest ich szerokie zastosowanie. Nadają się do czyszczenia prawie każdej podłogi. Ponadto doskonale sprawdzają się również do odświeżania dywanów, materacy, łóżek, tapicerek czy wykładzin. Można nimi także doczyścić fugi oraz wszelkie trudne zabrudzenia, nawet takie zaschnięte i po remontach. Niektóre urządzenia dodatkowo zostały wyposażone w końcówki, za pomocą których możemy wyczyścić również lustra, kabiny prysznicowe, szyby w meblach czy chociażby płytę indukcyjną.

Czy to jednak oznacza, że za pomocą mopa parowego umyjemy każdą powierzchnię? Niestety urządzenia te mają pewne ograniczenia. Nie każda powierzchnia może być bowiem myta za pomocą pary wodnej. Mowa tu przede wszystkim o parkietach woskowanych i olejowanych. Para wodna może bowiem zniszczyć warstwę wosku lub oleju, co sprawi, że podłoga straci swój blask. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność przy czyszczeniu podłóg drewnianych. Nie możemy doprowadzić do użycia zbyt dużej ilości wody, ponieważ podłoga może się w tym miejscu wybrzuszyć. Ponadto istotne jest również, by nie używać mopa parowego do niezabezpieczonych podłóg drewnianych. Nieimpregnowane drewno jest bardzo wrażliwe na działanie wody i wysokiej temperatury. Jeśli nie mamy pewności, jak zadziała para wodna na naszej podłodze, możemy zrobić test na kawałku podłogi w mało widocznym miejscu.

A jeśli zastanawiamy, jaki mop parowy kupić, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc, ciśnienie wody, wagę urządzenia czy dodatkowe akcesoria, dołączone do zestawu. Pamiętajmy też o odpowiedniej pojemności zbiornika na wodę, która wyeliminuje konieczność dolewania wody w czasie pracy.