Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Łatwy sposób na zabicie czasu dzieciakom

Dzieci, jak wszyscy wiemy, uwielbiają dobrą zabawę. Pragną eksperymentować, poznawać nowe rzeczy, także takie, które mogą okazać się niebezpieczne. Jako rodzice, lub inni członkowie rodziny, chcemy uniknąć krzywdy naszych pociech, dlatego też często wybieramy bardzo proste i zachowawcze zabawy. Wspólne spędzanie czasu z dziećmi stało się bardzo ważne, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. Pod wpływem obostrzeń, zostaliśmy zmuszeni stać się nie tylko opiekunami, ale także nauczycielami naszych maluchów. Mając więcej czasu i miejsca w rodzinnym gronie w domu, warto przemyśleć nowe metody zajęć dla naszych pociech. Z łatwością można wpleść w codzienne zabawy nutkę edukacji, co być może zachęci dzieci do większej ilości nauki i przykładania się do ocen. Jednym z przedmiotów, który umożliwia połączenie edukacji z zabawą, jest z pewnością chemia. Istnieje mnóstwo prostych i niedrogich eksperymentów, do samodzielnego stworzenia w domu, które mogą zaciekawić nasze maluchy. Poniżej znajdziemy listę łatwych i ciekawych doświadczeń chemicznych do wspólnego wykonania w domu.

1. EKSPERYMENT - LAWA

Potrzebujemy: ocet, olej, sodę oczyszczoną, barwnik, dzbanek i pipetkę.

Na początku zabarwiamy ocet barwnikiem. Do dzbanka natomiast wsypujemy całą sodę, a następnie przelewamy olej, delikatnie po krawędzi, aż do wypełnienia całego naczynia. Następnie nabieramy kolorowy ocet pipetką i delikatnie wpuszczamy kropelki do dzbanka, tworząc kuleczki. Po dodaniu octu do oleju, kropelki zaczynają opadać na dno, jednakże ocet w reakcji z sodą wytwarza gaz, który unosi je z powrotem w górę. Na górze naczynia, gaz się ulatnia, a kuleczki ponownie opadają na dno. Zjawisko to non stop się powtarza, co tworzy bardzo ciekawe i efektowne doświadczenie.

2. EKSPERYMENT - MODELINA DLA MAŁEJ SMERFETKI

Potrzebujemy: mąkę ziemniaczaną, odżywkę do włosów (w proporcjach 2:1), niebieski barwnik i miskę

Do miski wsypujemy mąkę, a następnie odżywkę i zagniatamy ciasto. Gdy jest ono zbyt suche, należy dodać więcej odżywki, by wszystko miało spójną strukturę. Następnie dodajemy barwnik i dalej zagniatamy masę. Ilość dodawanego barwnika zależy od intensywności koloru, jaki chcemy uzyskać, ale świetnie prezentują się masy o mocnych, wyraźnych kolorach. Na koniec wszystko dokładnie jeszcze raz ugniatamy i prezentujemy dzieciom gotową modelinę. Jest to super okazja, by maluchy pobawiły się zarówno w kucharza, a także zyskały nową modelinę do dalszej zabawy.

3. EKSPERYMENT - SZTUCZNY ŚNIEG

Potrzebujemy: 0,5 kg mąki ziemniaczanej, olej i miska

Do miski wsypujemy mąkę, a następnie dodajemy stopniowo olej. W międzyczasie zagniatamy całość do uzyskania sypkiej, gładkiej i aksamitnej struktury. Nie należy jednak dodawać oleju zbyt wiele, ponieważ nasz śnieg musi być drobnymi "kuleczkami". Jest to bardzo prosty i szybki przepis, dzięki któremu nasze dzieci mogą użyć gotowego sztucznego śniegu do dekoracji domu, np. w okresie świątecznym.

Nie należy także zapominać o gotowych zestawach chemicznych oferowanych przez wiele sieci handlowych. Znajdziemy wśród nich profesjonalne sprzęty, np zlewki, cylindry czy pipety, które umilą zabawę w małego chemika. Najmłodsi z pewnością docenią poświęcony im czas przy wspólnej zabawie i zachęcą się do nauki bardzo przyszłościowego przedmiotu, jakim jest chemia. Eksperymenty dla dzieci mogą być dla nich świetnym i niezapomnianym przeżyciem.