Kursy dla lekarzy – czy warto szkolić umiejętności interpersonalne?

Pierwsza pomoc, zastosowanie nowoczesnych technologii w medycynie, najnowsze badania i odkrycia naukowe – to wszystko dziedziny, w których, jak mogłoby się wydawać, doszkalają się lekarze. A co z umiejętnościami interpersonalnymi, komunikacją i pracą zespołową? Czy coś takiego ma szansę przydać się na oddziale szpitalnym lub w gabinecie lekarskim? Okazuje się, że tak.

Kursy dla lekarzy – komunikacja z pacjentem

Lekarz to nie sprzedawca, wydaje się więc, że nie potrzebuje umiejętności interpersonalnych, aby dobrze wykonywać swoją pracę. W końcu to wiedza medyczna, a nie miła pogawędka sprawia, że pacjent wraca do zdrowia. Jednak nie do końca. Często słaba komunikacja jest powodem, dla którego pacjenci nie rozumieją lub nie stosują się do zaleceń i przez to opóźniają leczenie. Należy pamiętać, że często do gabinetu trafiają laicy, którzy nie rozumieją specjalistycznego słownictwa. Nie wszyscy też będą w stanie precyzyjnie opisać swoje objawy i niekiedy zachodzi konieczność wyciągnięcia w rozmowie informacji niezbędnych do prawidłowego zdiagnozowania problemu. Mając na względzie dobro pacjentów, powinno się więc dbać o swoje umiejętności komunikacyjne, a nawet zapisać się na stosowny kurs. Zbudowanie pozytywnej relacji z pacjentem może zachęcić go też, aby leczył się w prywatnym gabinecie, kiedy lekarz postanowi taki otworzyć lub jeśli już taki posiada, że pacjent będzie wracał i polecał lekarza znajomym.

Kursy dla lekarzy – praca zespołowa

Praca lekarza to często także praca w zespole, kiedy ratując życie kilka osób naraz wykonuje różne czynności. Wymaga to zgrania, zgodności oraz właściwej komunikacji. Kluczowe tutaj są więc umiejętności właściwego zarządzania zasobami ludzkimi, precyzyjnego wydawania poleceń i nawiązywania pozytywnych relacji międzyludzkich. Dzięki ich zdobyciu, praca idzie sprawnie, zespół jest zgrany, a liczba uratowanych pacjentów rośnie. Szkolenia, które obejmują tematykę pracy zespołowej znaleźć można w ofercie dostępnej na stronie https://www.transmedyk.pl/szkolenia-dla-pielegniarek-i-lekarzy/. Instruktorzy to osoby, które mają za sobą wieloletnią pracę w ratownictwie medycznym i na oddziałach szpitalnych, więc zagadnienie współpracy w stresowych warunkach znają od podszewki. Dzięki umiejętnościom zdobytym na podstawie ich doświadczeń, wykonywanie obowiązków stanie się prostsze zarówno dla samego lekarza, jak i dla reszty personelu.