Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

 Jak przeciwdziałać suszy w ogrodzie

Niestety z roku na rok jest coraz gorzej, jeżeli chodzi o upały w trakcie lata. Nikt z nas nie wie, jak będzie w przyszłe wakacje, jednak warto wcześniej odpowiednio się zabezpieczyć. Szczególnie, jeżeli chcemy cieszyć się pięknym i zielonym ogrodem.

Wysoka temperatura powietrza, niska wilgotność, silny wiatr, brak opadów oraz duże nasłonecznienie powodują suszę glebową. Takie czynniki są bardzo groźne szczególnie dla płytko zakorzenionych roślin. Najgorzej znoszą one suszę glebową. Do takich roślin zaliczamy między innymi jednoroczne sadzonki, jak na przykład truskawki.

Podobne warunki pogodowe, jeśli trwają dłużej, mogą spowodować obniżenie się wód gruntowych. Takie zjawisko nazywamy suszą hydrologiczną, inaczej niżówką. Jest ona bardzo niebezpieczna dla głęboko zakorzenionych roślin oraz drzew. W takiej sytuacji roślina nie może pobierać wody z otoczenia, mimo tego, że ona tam występują. Powodem jest zbyt niski potencjał osmotyczny roztworu glebowego jako wynik na przykład zasolenia. Takie zjawisko bardzo często występuje zimą oraz wczesną wiosną, przez solenie dróg.

Jak przeciwdziałać suszy?

Oczywiście najbardziej skuteczną bronią w walce z suszą będzie woda. Jednak warto uważać przy podlewaniu roślin w czasie suszy. Nadmierne podlewanie roślin może równie dobrze zaszkodzić i tak już cierpiącym roślinom. Dlatego poleca się podlewanie ogrodu w upalne dni rano lub późnym wieczorem. Te pory są o tyle ważne, że nie narazimy naszych roślin na oparzenia związane z promieniami słonecznymi. Trzeba również sprawdzać temperaturę wody z wodociągów. Woda zbyt zimna lub gorąca z pewnością osłabi rośliny.

Najlepszych rozwiązaniem jest deszczówka. Warto więc w czasie lata ustawić parę pojemników w ogrodzie, gdzie będzie mogła się gromadzić woda z krótkich, letnich upałów. Podczas korzystania z wody wodociągowej, musimy najpierw wlać ją do odstania w większych naczyniach. Mogą być to na przykład ozdobne beczki. Unikamy raczej korzystania z wody długo zalegającej w bezodpływowych zbiornikach. Polecamy również zapoznać się z tymi informacjami o nawadnianiu ogrodów https://brzozowisko.com/nawadnianie-ogrodow/

Świetnym rozwiązaniem, które może pomóc w walce suszą jest ochrona roślin przed bezpośrednimi promieniami słońca. Jeżeli zależy nam na ochronie roślin balkonowych, wystarczy nam zwykła firanka. Natomiast dla tych ogrodowych przyda się materiał rozwieszony co najmniej kilkadziesiąt centymetrów nad nimi. Surowiec, z którego będziemy korzystać musi przepuszczać powietrze. W innym przypadku doprowadzimy do powstania efektu szklarni.

Podsumowując

Niestety należy się nastawić na coraz to częstsze susze. Oczywiście nie wpływają one pozytywnie na nasze ogrody, dlatego warto im przeciwdziałać. Pamiętajmy jednak o tym, że złe podlewanie roślin może im także zaszkodzić. Dlatego bierzmy się za tą czynność późnym wieczorem lub ranem, gdzie nie narazimy naszych roślin na poparzenia.

Warto też zastanowić się nad automatycznym systemem nawadniania, gdzie dzięki sterownikom możemy ustawić nawadnianie roślin i trawnika na daną godzinę. Jest to o tyle wygodne urządzenie, że dzięki czujnikom samo dopiera odpowiednią ilość wody. Możemy także podlewać nasz ogród zdalnie, poprzez aplikację mobilną. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby nawadniać swój trawnik będąc w zupełnie innym kraju na wakacjach. Wystarczy nam dostęp do internetu i telefon.