Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Kopia zapasowa w telefonie – dlaczego warto ją zrobić?

Smartfon to idealne miejsce do przechowywania prywatnych danych czy plików multimedialnych z uwagi na stosunkowo łatwy dostęp do urządzenia na co dzień. Jednak stwarza to jednocześnie dość spore zagrożenie utraty cennych danych, które niejednokrotnie mają dla właściciela większą wartość niż sam smartfon. Można skutecznie uchronić się przed uszkodzeniem czy utratą danych poprzez tworzenie kopii zapasowej. Jak ją zrobić i dlaczego warto ją mieć?

Kopia zapasowa: oszczędność czasu

Nowoczesne technologie, choć wydaje się to niemożliwe, wciąż prężnie się rozwijają, co nie zmienia faktu, że nawet najdroższe smartfony to wciąż tylko elektronika podatna na uszkodzenia fabryczne czy mechaniczne. Utrata danych z telefonu wskutek działania czynników od nas niezależnych generuje spory stres związany z odzyskaniem utraconych plików. Co prawda wiele profesjonalnych serwisów oferuje przywracanie danych w sposób sprawny i szybki, jednak zdecydowanie mniej czasochłonnym zadaniem jest ich odzyskanie przy pomocy kopii zapasowej.

Kopia zapasowa: bezpieczeństwo

Dane przechowywane w telefonie to nie tylko pliki osobiste, które mają dla nas wartość sentymentalną. Wielu użytkowników smartfonów posiada w swoim urządzeniu mobilnym dane o charakterze poufnym, służbowym. Ich utrata może mieć zatem poważne konsekwencje prawne, których lepiej unikać. Regularne tworzenie back-upu pozwala zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia smartfona, przypadkowego usunięcia danych czy kradzieży telefonu.

Jak zrobić kopię zapasową?

Kopię zapasową można zrobić na dwojaki sposób. Pierwszy, bardziej tradycyjny to back-up na dysku zewnętrznym. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się takie nośniki danych jak karty pamięci, pendrive’y, rzadziej płyty CD czy DVD. Do zrobienia back-upu telefonu można również wykorzystać dysk na innym urządzeniu jak laptop czy komputer stacjonarny.

Drugi ze sposobów obejmuje stworzenie kopii zapasowej za pośrednictwem „chmury”, czyli sieci serwerów rozmieszczonych na całym świecie. Na korzyść tej metody przemawia jej szeroka dostępność oraz szybkość działania – dzięki dostępowi do Internetu możemy zapisywać wszelkie najważniejsze dane na bieżąco. Trzeba jednak pamiętać, że przechowywanie poufnych plików w „chmurze” zawsze wiąże się z ryzykiem ich wycieku, choć jakość zapór sieciowych pozwala spać spokojnie.

Kopia zapasowa a awaria systemu

Back-up danych okazuje się nieoceniony w momencie, kiedy smartfon zaczyna wykazywać problemy z wydajnością. Może to być spowodowane uszkodzeniem mechanicznym czy też awarią systemu operacyjnego, co najczęściej wymaga jego reinstalacji. To z kolei jest równoznaczne z utratą danych, które później można spróbować odzyskać z pomocą profesjonalnego serwisu. Z jego pomocą można dokonać również innych napraw czy optymalizacji smartfona, które wcześniej nie wydawały się priorytetem. Wymiana szybki iPhone czy naprawa gniazda ładowania to dość powszechne usługi realizowane w pogwarancyjnych serwisach Apple, które wbrew pozorom nie muszą kosztować fortuny. Gdzie się zwrócić o pomoc? Największe miasta w Polsce na czele z Warszawą i Wrocławiem to miejsca, w których znalezienie zaufanego serwisu nie powinno stanowić większego problemu.