Instalacje elektryczne przy budowie domu

Jeżeli chodzi o budowę domu to musimy być bardzo dobrze przygotowani technicznie, aby zapobiec przeróżnym potknięciom, które mogą mieć wpływ również na przyszłe mieszkanie w nowym domu. U bardzo wielu ludzi często w końcu zapada decyzja o budowie domu. Trzeba oczywiście przebrnąć przez etap, który składa się z dużej ilości dokumentów oraz pozwoleń. Następnie czeka nas planowanie pomieszczeń i współpraca z architektem. Na koniec wybieramy fachowca, kierownika budowy i dopinamy wszystko do końca.

Po zamknięciu stanu surowego musimy podjąć się montażu instalacji wewnątrzbudynkowych. Często w głowie człowieka pojawia się wtedy pytanie “Jak się do tego zabrać?” Na tym właśnie etapie pojawia się wiele niejasności oraz wątpliwości. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest instalacja przemysłowa elektryczna. Dzięki dobrze zamontowanej instalacji mieszkańcy domu będą mogli czuć się bezpiecznie. Urządzenia podłączone do sieci elektrycznej również nie będą świadkami nagłej awarii prądu. Istotna jest tutaj również kwestia finansowa. Dobrze zamontowana instalacja elektryczna kosztuje trochę pieniędzy. Dużo osób decyduje się na oszczędzaniu na tym etapie. Jest to ogromny błąd, za który możemy zapłacić w niedalekiej przyszłości.

Projektowanie

Przy wykonywaniu instalacji elektrycznej bardzo pomocną rzeczą jest oczywiście projekt. Profesjonalnie wykonany projekt instalacji elektrycznych w budynku może zaoszczędzić niechcianym niespodziankom, jeżeli chodzi o ich montaż. Jednak często rezygnuje się z projektu ze względu na wyższe koszty, które inwestor musi ponieść.

Taki projekt może posiadać schemat rozdzielnicy, liczbę obwodów zasilających, dobór odpowiednich zabezpieczeń oraz dokładne punkty świetlne i gniazdkowe. Można w nim również zawrzeć instalacje alarmowe i teletechniczne. Projekt ten powinien powstawać przy współpracy profesjonalisty i inwestora. Dodatkowo warto skonsultować się z architektem wnętrz. Brak odpowiedniej komunikacji pomiędzy fachowcem, architektem oraz inwestorem może prowadzić do częstych nieporozumień, co za tym idzie większych kosztów czy przedłużenia czasu budowy.

Wykonawca

Jest to jeden z najważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o instalacje elektryczne. Wybór wykonawcy najczęściej jest podyktowany ceną. Obecnie na rynku możemy znaleźć spory wybór profesjonalistów, jednak kierowanie się najniższą ceną za usługę jest bardzo niekorzystne. Słaba jakość instalacji elektrycznej może spowodować mnóstwo problemów w przyszłości. Przez to będziemy musieli więcej się wykosztować za kilka lat. Nie warto więc oszczędzać na wykonawcy, ponieważ to właśnie dzięki prawdziwemu profesjonaliście możemy być spokojni o brak awarii.

Wykonawcy, którzy chcą zaoszczędzić najczęściej zmniejszają ilość obwodów. Więcej odbiorników jest więc zasilanych z jednego zabezpieczenia. Tym samym ograniczamy ilość punktów świetlnych oraz gniazdkowych. Co więcej, przy awarii jednego urządzenia wszystkie inne mogą nam się wyłączyć. Jest to bardzo uciążliwe i przy budowie nowoczesnego domu nie powinno mieć to w ogóle miejsca. Ilość obwodów musi być dokładnie dobrana do ilości odbiorników.

Decydując się więc na instalacje elektryczne w naszym nowym domu warto pamiętać o tym, żeby nie oszczędzać ani na projekcie, ani na wykonawcy. Projekt może nam bardzo pomóc w inteligentnym rozplanowaniu całej instalacji, natomiast profesjonalny wykonawca zapewni nam bezpieczny montaż instalacji dobrej jakości.