Wykonywanie wolnego zawodu jest dużo prostsze, jeśli robi się to w większej grupie osób. Dobrym pomysłem może być tutaj założenie spółki partnerskiej, która pomoże zachować indywidualność nawet w dużym zespole osób i jednocześnie pozwoli na zminimalizowanie kosztów działalności. Wiele ciekawych informacji możemy odnaleźć m.in. na stronie https://www.inlegis-gliwice.pl/ Dotyczy to także wspomnianej spółki partnerskiej i zasad jej tworzenia.

Zakres pomocy prawnej

Pomoc prawna oferowana w internecie jest bardzo szeroka. Kancelarie udzielają już nie tylko odpowiedzi na konkretnie zadane pytania swoich klientów, ale także wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Doskonałym przykładem takiego działania są m.in. artykuły prawne przygotowane przez fachowców.

Wpisy na blogu lub portalu prawniczym dotykają wielu różnych dziedzin prawa. Aby były przydatne, muszą być napisane nie tylko w oparciu o aktualne przepisy prawa, ale także w sposób przystępny dla czytelnika, który nie styka się na co dzień z prawem. Co ciekawe, prostym językiem można opisać nawet skomplikowane zagadnienia pochodzące z zakresu prawa spółek handlowych.

Niezwykle ciekawą ofertę proponuje Kancelaria Prawna Inlegis, która oprócz standardowej oferty pomocy prawnej, wychodzi naprzeciw swoim klientom i regularnie publikuje wysokiej jakości treści prawne. Artykuły są napisane prostym językiem, zawierają sporą ilość przykładów oraz praktycznych wskazówek dotyczących danego zagadnienia.

Spółka partnerska

Zgodnie z treścią art. 86 KSH, spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka może być zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej.

Spółki partnerskie są bardzo często spotykane na zachodzie – głównie w USA oraz Niemczech. To właśnie stamtąd polski ustawodawca czerpał inspirację tworząc przepisy regulujące naszą krajową spółkę partnerską.

Jak założyć spółkę partnerską?

Do założenia omawianej spółki niezbędne jest sporządzenie właściwej umowy. Mogą ją podpisać przedstawiciele tzw. wolnych zawodów, które zostały określone w treści art. 88 KSH (odnajdziemy wśród nich m.in. aptekarzy, architektów, lekarzy weterynarii, tłumaczy przysięgłych, notariuszy).

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku rejestracyjnego do Krajowego Rejestru Sądowego – dopiero z chwilą wpisu spółka zyskuje osobowość prawną i może skutecznie działać na rynku. wydatki związane z rejestracją to 500 zł opłaty sądowej za wpis spółki do KRS oraz 100 zł opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Czy pomoc prawnika jest potrzebna?

W Polsce pomoc prawna jest dobrowolna, poza niektórymi sprawami wynikającymi z konkretnych przepisów (np. konieczność posiadania obrońcy w sprawach dotyczących oskarżenia o popełnienie zbrodni).

W praktyce wielu Polaków chętnie korzysta ze wsparcia prawnego – wpływ na taki stan rzeczy ma m.in. niedostateczna wiedza i brak doświadczenia obywateli w wykorzystywaniu przepisów. Nie bez znaczenia pozostaje także wysoka częstotliwość zmian w obowiązujących regulacjach.

Czy prawnik jest potrzebny? Moim zdaniem tak. Oczywiście każda sprawa jest inna i wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy, jednak w zasadzie przy każdym problemie prawnym warto skorzystać z pomocy fachowca. Samodzielne próby rozwiązania sprawy są bardzo ryzykowne, zwłaszcza jeśli dana osoba w ogóle nie miała do czynienia ze stosowaniem przepisów – wyjaśnia Mirosław Ochojski, prawnik z Kancelarii Inlegis.

Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia prawnego, zachęcamy do odwiedzenia portalu Kancelarii Prawnej InLegis. Znajdziecie tam nie tylko ofertę konkretnych usług prawnych, ale także aktualizowaną i poszerzaną bazę artykułów, która w przystępny i darmowy sposób może pomóc w rozwiązaniu pojawiających się problemów. Kancelaria oferuje przede wszystkim kompleksowe wsparcie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.